یک تحقیق روی داروی آسم، باعث کشف متابولیتی شد که می‌تواند چربی سفید را به قهوه‌ای تبدیل کند

یک تحقیق روی داروی آسم، باعث کشف متابولیتی شد که می‌تواند چربی سفید را به قهوه‌ای تبدیل کند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

تحقیق روی چربی‌ها و فرآیند‌های متابولیک برای سیدن به نتایج درمانی بهتر همچنان ادامه دارد.

در تحقیق جدید بر روی یک داروی آسم، مسیر نویدبخش جدیدی باز شده. نویسندگان متابولیتی را مشخص کرده‌اند که نوع بد چربی را به نوع مطلوب‌تری تبدیل می‌کند که‌ امید به درمان‌های جدید برای چاقی با حداقل عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

این مطالعه جدید که در Scripps Research انجام شد، بر تفاوت بین چربی سفید و چربی قهوه‌ای در بدن انسان و فرآیند‌های متابولیکی که یک نوع رابه دیگری تدبیل می‌کند، متمرکز است. سلول‌های چربی سفید انرژی اضافی را در شکم و ران‌ها ذخیره می‌کنند، در حالی که سلول‌های چربی قهوه‌ای انرژی ذخیره‌شده را برای تولید گرما می‌سوزاند و به رفع عدم تعادل متابولیک که می‌تواند منجر به شرایطی مانند چاقی و دیابت شود، کمک می‌کند.

حالا دانشمندان به درمان‌های بالقوه‌ای دست پیدا می‌کنند که تشکیل چربی قهوه‌ای را به جای چربی سفید افزایش می‌دهد، یا چربی سفید را به قهوه‌ای تبدیل می‌کند.  تیم تحقیقاتی اسکریپس، در حال کار روی داروی زفیلرلوکاست zafirlukast که یک داروی آسم است، بودند که به این نتیجه جدید رسیدند.

آزمایش‌های کشت سلولی نشان داد که زفیرلوکاست می‌تواند سلول‌های چربی پیش ساز را به سلول‌های چربی عمدتاً قهوه‌ای تبدیل کند و همچنین سلول‌های چربی سفید را به قهوه‌ای تبدیل کند. با این حال، مشکل این بود که زفیرلوکاست زمانی که در دوز‌های بالا تجویز می‌شود سمی است، و سؤالاتی در مورد اینکه دقیقاً چگونه این اثرات را دارد باقی می‌ماند.

پس دانشمندان به این فکر افتادند که متابولیتی درون‌زای بدن را پیدا کنند که همان اثر عملکردی زفیرلوکاست را داشته باشد، اما بدون عوارض جانبی.

این متابولیت که myristoylglycine نامیده می‌شود، تنها متابولیت از هزاران مورد غربالگری بود که دارای این ویژگی‌های خاص بود. متابولیت زمان  درمان با زفیرلوکاست ساخته  می‌شود و قابلیت قهوه‌ای شدن چربی را بدون اثرات سمی دارو تقلید می‌کند.

گری سیوزداک، یکی از نویسندگان ارشد این پژوهش، می‌گوید: با فناوری خود، می‌توانیم متابولیت‌های درون‌زا را از بدن خارج کنیم – یعنی متابولیت‌هایی که بدن به تنهایی می‌سازد – که می‌توانند تأثیری مشابه یک دارو با عوارض جانبی کمتر داشته باشند. پتانسیل این رویکرد حتی با تأیید اخیر FDA از Relyvrio، ترکیبی از دو متابولیت درون‌زا برای درمان اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) نیز آشکار شده است.»

این تحقیق در مجله Metabolites منتشر شد.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =