یک شیوه عجیب برای کم کردن وزن در دوران ویکتوریایی: خوردن انگل کرم نواری!

یک شیوه عجیب برای کم کردن وزن در دوران ویکتوریایی: خوردن انگل کرم نواری!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

در محافل ثروتمند‌ها در دوره ملکه ویکتوریا انگلستان،رسم‌ها و عادات عجیبی وجود داشت. اما شاید هیچکدام به عجیبی رژیم کرم نواری نبودند، که در آن افراد یک تخم کرم نواری قورت می‌دادند تا این انگل با مصرف غذا‌های اضافی درون دستگاه گوارشان رشد کند. این یک روش فوق‌العاده خطرناک و ناسالم برای کم کردن وزن بود!.

اگرچه ،رژیم‌های غذایی مدرن معمولاً به این شدت افراطی نیستند، اما  نتیجه مشابهی را تبلیغ می‌کنند؛ سریع لاغر شو!

  آیا رژیم سریعی وجود دارد که نتیجه دهد؟ و آیا آنها در واقع برای شما ضرری ندارند؟

برای پاسخ به این سؤالات، بیایید یک آزمایش نظری انجام دهیم. سم و فلیکس دوقلو‌های همسان هستند هردویشان قصد دارند رژیم بگیرند. آنها قد، وزن، چربی و توده عضلانی یکسانی دارند. اما سم امیدوار است که کم کم وزن کم کند، در حالیکه فلیکس می‌خواهد به سرعت لاغر شود.

برنامه سم این است که به تدریج کالری دریافتی‌اش را کاهش داده و برنامه ورزش منظمش را افزایش دهد. با ورود کمتر انرژی به بدن و مصرف بیشتر آن او باعث کمبود انرژی در درون بدنش می‌شود. برای جبران، بدن سم شروع به تجزیه ذخایر گلوکز اضطراری می‌کند، که قبلاً به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره شده بودند. سپس، بعد از ۴ الی ۶ ساعت، بدنش شروع به سوزاندن سلول‌های چربی به عنوان یک منبع اصلی انرژی‌  می‌کند. این فرایند باعث آزادسازی قطرات چربی می‌شود که وارد جریان خون می‌شود و انرژی را به اندام‌ها و بافت‌ها می‌رسانند

هدف فلیکس کاهش انرژی به اندازه برادرش است منتها با کاهش کالری مصرفی به میزان بسیار زیاد. برخلاف سم که هنوز وعده‌های غذایی کوچک دارد، فلیکس تقریباً چیزی نمی‌خورد. و بدنش در مواجهه با این شرایط پاسخ گرسنگی می‌دهد. بدن فلیکس تمام ذخیره گلوکز اضطراری را فقط در عرض ۱۸ ساعت تجزیه می‌کند. و درحالیکه سم به تدریج ذخیره گلیکوژن را دوباره با وعده‌های غذایی سالم پر می‌کند، رژیم کم کالری فلیکس این کار را نمی‌کند. بدن او که تشنه انرژی است، شروع به تجزیه سایر مواد دیگر، از جمله ماهیچه‌هایش می‌کند.

در عین جال، ورزش منظم سم توده عضلانی‌اش را حفظ می‌کند. این بدین معنی است که او انرژی بیشتری در طول تمرین و استراحت مصرف می‌کند که وزن کم کردن را برایش راحت‌تر می‌کند. در آن طرف، فلیکس دارد توده عضلانی از دست می‌دهد و در عملکرد‌های طبیعی بدنش هم کالری کمتری می‌سوزاند که این کاهش وزن را حتی برایش دشوار‌تر می‌کند.

با وجود تمام اینها، عنصری در رژیم فلیکس وجود دارد که شاید باعث شود او فکر کند که در مسیر درستی است. هر گرم گلیکوژن به همراه چندین گرم آب ذخیره می‌شود. با مصرف گلیگوژن، حدود ۲ کیلوگرم آب بدن هم از دست می‌رود و  فلیکس شاید به نظرش برسد که دارد به سرعت وزن کم می‌کند، اما به محض اینکه او گرسنگی دادن به خودش را متوقف کند، بدنش دوباره ذخایر گلیکوژن را پر می‌کند و او دوباره وزن اضافه خواهد کرد.

واضح است که ضرر برنامه فلیکس از فایده‌اش‌ بیشتر است، اما رژیم‌های با کاهش شدید کالری تنها رژیم‌هایی نیستند که نوید کاهش وزن سریع را می‌دهند.

برنامه‌هایی به نام «رژیم‌های سم‌زدایی» هستند که با افزایش یا محدود کردن غذا‌های اصلی، تامین مواد مغذی خاص را در حد زیاد ممکن می‌کند. این رژِیم‌ها می‌توانند برای رفع برخی مشکلات تغذیه‌ای مفید باشند، اما به قدری خاص هستند که نمی‌توان از آنها به عنوان راه درمان عمومی استفاده کرد. مثلاً، برای فردی که کمبود ویتامین A دارد، رژیم آبمیوه می‌تواند کمک کننده باشد. اما در فردی که ویتامین A بالایی دارد، می‌تواند فاجعه به بار آورد. و صرف نظر از تغذیه شخصی، ادامه دادن رژیم آبمیوه به مدت چند هفته بدلیل نداشتن چربی‌ها و پروتئین‌های ضروری احتمالاً سیستم ایمنی را به خطر می‌اندازد.

مشکل بزرگ تمام این رژیم‌های سریع این هست که چه کالری کم کنید یا چه مصرف گروه‌های غذایی را قطع کنید، این رژیم‌های شدید شوکی به سیستم بدنتان وارد می‌کنند.

روش‌های کاهش وزن سالم و معتبری وجود دارند که با ترکیب رژیم و  ورزش، با در نظر گرفتن تفاوت‌های ژنتیکی و پزشکی تجویز می‌شوند.

مردم اکثر جوامع مشکل اضافه وزن دارند و مردم به خاطر دلایلی غیر از سلامتی و شادی اغلب مجبور می‌شوند رژیم بگیرند. بنابراین به جای تلاش برای سریع وزن کم کردن ما باید وقت بگذاریم تا بفهمیم که سالم‌ترین سبک زندگی برای خودمان کدام است.

منبع

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 20 =