یک مطالعه جدید دردهای عضلانی (به تنهایی) جزو عوارض جانبی داروهای استاتین نیست!

یک مطالعه جدید دردهای عضلانی (به تنهایی) جزو عوارض جانبی داروهای استاتین نیست!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

نتایج یک متاآنالیز شامل بررسی داده‌های ۲۳ کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده و بیش از ۱۵۰ هزار شرکت‌کننده نشان داده که درد یا ضعف عضلانی یک عارضه جانبی رایج از درمان دارویی با استاتین نیست. یافته‌های مهم حاکی از آن است که اغلب تجربه‌های مشکلات عضلانی در حین مصرف استاتین‌ها ناشی از دارو نیست و نباید تأثیری بر قطع درمان توسط فرد داشته باشد. (استاتین‌ها مانند آتورواستاتین- سیمواستاتین – فلوواستاتین – لووستاتین – روزوواستاتین – پیتاواستاتین پراواستاتین)

تخمین‌زده شده است که از هر پنج نفر یک نفر به دلیل عوارض جانبی اغلب درد و درد عضلانی، مصرف استاتین‌ها را متوقف می‌کند. علی‌رغم اینکه آزمایش‌های بالینی کنترل‌شده با دارونما، مشکلات عضلانی را به عنوان یک عارضه جانبی مرتبط با استاتین‌ها تشخیص نمی‌دهند، این ایده در میان بسیاری از بیماران و پزشکان رایج شده است.

این مطالعه جدید با تجزیه و تحلیل دقیق داده‌های ۲۳ کارآزمایی بالینی بزرگ که شامل ۱۵۵هزار  شرکت‌کننده بود، با زمان پیگیری حداقل دو سال، یک بار برای همیشه بحث را حل کرد. نوزده مورد از کارآزمایی‌های مورد تجزیه و تحلیل دوسوکور بودند که یک دارونما را با درمان با استاتین مقایسه کردند و چهار کارآزمایی  دوز بالا و پایین درمان استاتین رل بررسی کردند

با نگاهی به همه کارآزمایی‌های کنترل‌شده با دارونما، مطالعه جدید نشان داد که ۲۷.۱ درصد از بیماران استاتین درد یا ضعف عضلانی را گزارش کردند در حالی که ۲۶.۶ درصد در گروه‌های دارونما که اثرات مشابهی را گزارش می‌کردند، گزارش کردند.

تنها علامت عارضه جانبی که تحقیقات جدید می‌تواند تشخیص دهد، افزایش خفیف ۷ درصدی در گزارش مشکلات عضلانی در سال اول درمان با استاتین در مقایسه با دارونما بود. پس از سال اول درمان، همه گزارش‌های مربوط به مشکلات عضلانی بین گروه دارونما و استاتین مشابه بود.

کالین بایجنت، محقق اصلی این مطالعه، گفت که این بدان معناست که اکثریت قریب به اتفاق مشکلات عضلانی در افرادی که استاتین مصرف می‌کنند به این دارو مربوط نمی‌شود. تنها یک مورد از هر ۱۵ گزارش درد عضلانی در حین مصرف استاتین‌ها را می‌توان به درمان نسبت داد و این تنها در سال اول درمان است.

بایجنت توضیح داد: “اثرات محافظتی شناخته شده استاتین‌ها در برابر بیماری‌های قلبی عروقی بسیار بیشتر از افزایش کمی خطر علائم عضلانی است.

«به عنوان مثال، به ازای هر ۱۰۰۰ نفری که استاتین با دوز متوسط ​​مصرف می‌کنند، این درمان باعث ۱۱ دوره به طور کلی درد یا ضعف عضلانی در سال اول می‌شود که در سال‌های بعدی افزایش پیدا نمی‌کند. در طی یک دوره پنج ساله، استاتین‌ها معمولاً از ۵۰ رویداد عروقی بزرگ در افرادی که بیماری عروقی از قبل موجود دارند، و ۲۵ رویداد بزرگ عروقی را در افرادی که بیماری عروقی از قبل موجود ندارند، پیشگیری می‌کنند و درمان طولانی‌تر فواید بیشتری را به همراه دارد.»

نیلش سامانی، از بنیاد قلب بریتانیا، گفت: این یافته‌ها باید به بیماران اطمینان دهد که استاتین‌ها بی‌خطر و مؤثر هستند. بنابراین اگر در حین مصرف استاتین‌ها علائمی از مشکلات عضلانی ظاهر شد، بیماران نباید فوراً آن را یک عارضه جانبی دارو فرض کنند و دارو را قطع کنند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که درد و درد عضلانی در افراد مسن تا چه اندازه شایع است. و داده‌های جدید به این معنی نیست که این مشکلات باید توسط پزشکان و بیماران کنار گذاشته شوند.

سامانی گفت: «تقریباً یک چهارم بیمارانی که در کارآزمایی‌ها شرکت کردند، چه از استاتین‌ها یا دارونما استفاده می‌کردند، چنین علائمی را گزارش کردند. این امری حیاتی است که نگرانی‌های واقعی افرادی که علائم عضلانی را تجربه می‌کنند نادیده گرفته نشود و پزشکان به مشاوره با این بیماران ادامه دهند تا اطمینان حاصل کنند که دارو‌های آن‌ها برای آن‌ها مناسب است.

مطالعه جدید در Lancet منتشر شده است.


تذکر مهم:

مطالعه نتایج این مقاله نباید پزشکان و بیماران را از توجه به عارضه تقریبا نادر اما جدی میوپیانی ناشی از استاتین دور کند. بین تقریبا۰.۵ یا ۱.۵ نفر در هر ۱۰ هزار مصرف‌کننده استاتین دچار این عارضه جدی‌تر می‌شوند.

علائم این حالت جدی‌تر اینها هستند:

  • گرفتگی عضلات
  • سنگینی
  • سفتی، سختی

و اگر عصله دچار به صاطلاح حل‌شدگی شود:

  • ادرار تیره
  • ضعف عضلانی
  • آسیب کلیه
  • درد شدید عضلانی در سراسر بدن شما

کلا مقاله می‌خواهد بگوید که درد عضلاتی متعاقب مصرف دارو در بیشتر بیماران ارتباطی به با استاتین ندارد و برای این علامت تنها نباید بیمار را از دارو محروم کرد.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 18 =