یک پژوهش جدید، سلول‌ها و مسیرهای عصبی را که رفتار قبل از خواب ما را شکل می‌دهند، شناسایی کرده است

یک پژوهش جدید، سلول‌ها و مسیرهای عصبی را که رفتار قبل از خواب ما را شکل می‌دهند، شناسایی کرده است

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

برنامه قبل از خواب شما چیست؟ یک لیوان شیر می‌نوشید، دندان‌هایتان را تمیز کنید، رختخوابتان را آماده کنید؟

مطالعات نشان داده‌اند که بسیاری از حیوانات قبل از خواب، رفتار‌های روتینی انجام می‌دهند، اما تاکنون محققان مکانیسم‌های عصبی زیستی را که توسط این روال‌های قبل از خواب فعال می‌شوند، نمی‌دانستند.

در یک سری آزمایش‌ روی موش، محققان دانشگاه میشیگان، آنچه را که قبل از خواب در مغز رخ می‌دهد، روشن کرده‌اند. این یافته‌ها بینش جدیدی در مورد بخش‌هایی از مغز که باعث شروع خواب می‌شوند، آشکار کرده‌اند.

چگونه حیوانات از بیداری – حالتی فعال که شامل پاسخ دادن به محیط و تعامل با محیط است – به خواب – حالتی سکون با کاهش پاسخگویی به محیط، الگو‌های متمایز نوسانی مغز و تغییرات در بسیاری از فرآیند‌های فیزیولوژیکی نوشان می‌کنند؟ همین موضوع مطالعه جدید بود.

برای بررسی این سوال، آن‌ها فعالیت عصبی را در ۲۰ دقیقه قبل از به خواب رفتن موش‌ها بررسی کردند.  این یافته‌ها اولین یافته‌هایی هستند که دقیقاً کدام بخش‌های مغز توسط این روال‌ها فعال می‌شوند و چگونه با شروع خواب مرتبط هستند.

این تحقیق بر روی گروه‌های خاصی از نورون‌ها در ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوتالاموس جانبی انجام شد که بخشی از مغز است که بر فرآیند‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد، از تنظیم رفتار تغذیه تا میانجیگری برانگیختگی عمومی.

محققان نتیجه گرفتند که مجموعه‌های عصبی گسترده‌ای که باعث فعالیت میانجی شیمیایی عصبی گلوتامین در هیپوتالاموس جانبی می‌شوند، انگیزه مشارکت در رفتار بهینه کردن محل خواب قبل از خواب و نیز شروع و شدت ورود به خواب را می‌شوند.

تصور می‌شود بین این مجموعه‌های عصبی در هیپوتالاموس جانبی و سایر مناطق مغز ارتباطی وجود داشته باشد.

این یافته‌ها می‌تواند به پیدایش درمان‌های آینده کمک کنند و درک کنونی ما از مکانیسم‌های عصبی زیست‌شناختی کنترل‌کننده یک رفتار پیچیده هدف‌دار و مرتبط با خواب را ارتقا داده‌اند.

از آنجایی که ۱۰ تا ۳۰ درصد انسان‌ها در سراسر جهان از مشکلاتی در شروع و حفظ خواب رنج می‌برند و مداخلات دارویی موجود خطرات زیادی را به همراه دارد، درک بهتر فرآیند‌های تنظیم‌کننده رفتار‌های قبل از خواب، پتانسیل بهبود خواب و در نتیجه ارتقای کیفیت زندگی را برای افراد زیادی دارند.

نتایج مطالعه جدید در مجله Current Biology منتشر شده.

منبع: دانشگاه میشیگان

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =