۷ نکته مهم در اجرای رنگ نما ساختمان

۷ نکته مهم در اجرای رنگ نما ساختمان

شما برای نمای ساختمان می توانید از پوشش های مختلفی چون رنگ نما استفاده کنید ، اگر انتخاب شما رنگ نما می باشد باید نکات مهمی که برای اجرای رنگ نما ساختمان لازم است را نیز رعایت نمایید. در این مطلب ما به طور خلاصه و مفید در مورد این نکات و اهمیت آنها صحبت کرده و آنها را شرح دهیم. این نوع پوشش قیمت مناسبی را در طولانی مدت داشته و طبیعتا زیبایی و کیفیت آن نیز بسیار مهم می باشد که در مورد آن به طور مفصل صحبت خواهیم نمود.

۱- اجرای رنگ نما بر اساس آب و هوا

رنگ نما یکی از پوشش هایی می باشد که همه شرایط آب و هوایی قابل اجرا بوده و می تواند برای هر ساختمان در هر نقطه ای از ایران مناسب باشد. به همین دلیل نیز شما باید در هنگام انتخاب نوع پوشش یا زمان اجرا به محیطی که قرار است آن انجام بشود. این پوشش ممکن است در برابر شرایط مختلفی از جمله اشعه ماورابنفش و یا باران های بسیار و رطوبت قرار بگیرد و باید در برابر این شرایط مقاومت بسیاری داشته و دچار رنگ پردیگی و یا آسیب نشود.

یکی از انواع رنگ هایی که برای این شرایط مناسب می باشد رنگ نانو می باشد که ویژگی های بسیاری داشته و می تواند در برابر اشعه ماورابفنش مقاومت داشته باشد. رنگ های ارزان قیمت شاید هزینه پایینی را داشته باشند اما به دلیل عمر مفید کم نیاز به رنگ آمیزی مجد را به وجود می آورند. از جمله ویژگی های دیگری که این رنگ دارا می باشد مقاومت در برابر رطوبت یا بارش باران های زیاد می باشد که برای شهرهای شمالی بسیار مهم می باشد. اجرای این نوع رنگ بر روی انواع سطوح از جمله بتن و سیما به خوبی انجام می گیرد و با توجه به مقاومتی که در برابر سرما و گرما دارد می توان به عنوان یک عایق عمل نماید.

۲- انتخاب درست رنگ برای ساختمان

مسئله مهم بعدی در اجرای رنگ نما ساختمان انتخاب رنگ می باشد. شما برای رنگ نما می توانید از رنگ های مختلفی استفاده کنید اما اینه تنها ابزار کار می باشند و آن چیزی که به زیبایی نما کمک می کند رنگ و ترکیب آنها در کنار هم بر روی نمای ساختمان می باشد. این به آن معنی می باشد که شما باید در کنار زیبایی شناسی بتوانید بر اساس نما و نوع ساختمان بهترین تصمیم را بگیرید. این یعنی خانه های ویلایی یا ساختمان هایی با نمای مدرن یا سنتی هر کدام باید طرح مختص به خود را داشته باشند. انتخاب رنگ ها باید ترکیبی از رنگ های روشن و تیره باشد و با تضاد رنگی به زیبایی بیشتر کمک کند.

۳- تقسبم بخش های مورد نیاز برای رنگ آمیزی

برای راحتی بیشتر کار و همچنین نظم بیشنر در کار می توانید قسمت هایی را که قرار است رنگ زده شود را تقسیم بندی کرده و بر اساس آن رنگ هایی که قرار است خریداری شود و مقدار آن را محاسبه نمایید. این کار سبب می شود تا کار سریعتر جلو رفته و همچنین در حین کار رنگ ها به اندازه بوده و مشکلی در تامین آن نباشد. همچنین هارمونی رنگ ها در کنار یکدیگر نیز مسئله مهمی بوده و باید در انتخاب رنگ ها دقت بیشتری را داشته باشید.

۴- توجه به دمای هوا منطقه

اینکه قرار است نمای کدام ساختمان را در کدام منطقه از ایران رنگ نمایید بسیار مهم می باشد. اول اینکه باید از رنگ های عایق در برابر سرما و گرما استفاده کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این کار سبب می شود تا در تابستان هزینه کمتری را برای کاهش دما و در زمستان نیز هزینه کمتری را برای افزایش دما بپردازید. از طرف دیگر بسته به اینکه خانه یا ساختمان در چه آب و هوایی قرار دارد باید رنگ را انتخاب نمایید برای جاهای گرم از رنگ روشن و برای مناطق کوهستانی از رنگ تیره استفاده کنید.

۵- انتخاب رنگ نما بر اساس پوشش منطقه

اگر خانه شما در یک منطقه ای می باشد که پوشش سبزی چون درخت و چمن و درختچه را دارد باید دقت داشته باشید که رنگ نمای شما نباید سبز باشد. زیرا در این صورت خانه در دل طبیعت پنهان شده و به همین دلیل نیز زیبایی خود را به نمایش نمی گذارد. به همین دلیل نیز پیشنهاد داریم تا از رنگ های متضاد با سبز استفاده کنید تا زیبایی آن دو چندان بشود.

7 نکته مهم در اجرای رنگ نما ساختمان

۷ نکته مهم در اجرای رنگ نما ساختمان

۶- توجه به نوع نمای ساختمان

نکته مهم دیگر برای اجرای رنگ نما ساختمان این است که نمای ساختمان می تواند چوبی یا بتنی یا سیمانی و … باشد که برای هر کدام از اینها بر اساس مواد و متریال آنها رنگ مخصوصی وجود داشته که می تواند برای آن نوع نما مناسب باشد. به طور مثال برای نمای چوبی اگر از رنگی استفاده می کنید که زیبایی آنرا بیشتر و جلا می دهد اگر از آن رنگ برای نمای سیمانی یا بتنی استفاده کنید ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشده و کیفیت کار پایین بیاید. به همین دلیل می باشد که باید سعی کنید همواره از رنگ های مناسب برای آن پوشش نما استفاده کنید.

۷- مشاوره از متخصصین

مشورت با متخصصین در این زمینه محاسن بسیار زیادی را دارد از جمله نکات مطرح شده و همچنین در مورد خود رنگ که بسیار مهم می باشد تا رنگ ساختمانی با بهترین برند و کیفیت را با قیمت مناسب خریداری نمایید. این متخصص می تواند قبل از کار یا در حین اجرا و بعد از آن بر روی کیفیت کار نیز نظارت داشته و موارد لازم را تذکر بدهد.

این نکات رنگ نما در کنار هم می تواند کمک کند تا دانش شما در این زمینه به عنوان کارفرما و یا حتی مجری افزایش یافته و بتوانید نتیجه بهتری را برای نمای ساختمان به ارمغان بیاورید.

منبع سایت بازسازی خانه

مجله اینترنتی توزلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =