logo

تا به حال شده از بودن در جای پرسروصدا، بخواهید به صدای بلندتری پناه ببرید؟ مثلاً در میان شلوغی پر ازدحام ترافیک و صدای بوق ممتد ماشین‌ها یک موزیک با ریتم بالا و پر هیجان را ترجیح بدهید تا آرامش بگیرید؟

صدای طبیعت بهترین صدایی است که می‌تواند گوش ما را لبریز از حس خوب کند؛ از میان صداهای طبیعت هم هیچ‌چیز به‌اندازه صدای آبشار نیست که صدای دنیای پر سروصدای این روزهای ما را در خودش غرق کند.

اگر شما هم مثل ما، عاشق تماشای این زیبایی محض هستید با  مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید تا از یکی از زیباترین نمونه‌های این طبیعت سحرانگیز در ایران صحبت کنیم.

آبشار شلماش کجاست؟

آبشار شلماش در نزدیکی روستای شلماش در ۱۵ کیلومتری سردشت، استان آذربایجان غربی واقع شده است.

بهترین زمان بازدید از آبشار شلماش چه موقعی است؟

بهترین زمان بازدید از آبشار شلماش اواخر بهار و اوایل تابستان (اردیبهشت تا اواسط مهر) است.

کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار شلماش نزدیک است؟

گرمابه بیستون، چشمه کانی گراوان و پل قلاتاسیان نزدیک‌ترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری به آبشار شلماش است.

آبشار شلماش چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟

کمپینگ، عکاسی، کوه‌نوردی، طبیعت‌گردی و اسب‌سواری از جمله امکانات تفریحی آبشار شلماش هستند. همچنین می‌توانید به پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها دسترسی داشته باشید.

در بازدید از آبشار شلماش کجا اقامت کنیم؟

در نزدیکی آبشار شلماش، در شهر سردشت، هتل‌ها و مهمان‌پذیرهای مختلفی برای اقامت وجود دارد. همچنین می‌توانید اقامت در خانه‌های محلی و کمپینگ را هم تجربه کنید.

مشخصات آبشار شلماش

آبشار شلماش از جمله آبشارهای مرتفع و پرآب ایران است که از سه آبشار پشت سرهم تشکیل شده است. بلندترین طبقه آبشار حدود ۳۰ متر و دو طبقه دیگر هر کدام حدود ۱۰ متر ارتفاع دارند.

سرچشمه‌ آبشار شلماش سردشت، رودخانه‌ زاب است. آب مین آبشار از رودخانه زاب کوچک نشئت می‌گیرد که بر روی گسل بزرگی در مسیر روستای آلمان و شلماش قرار دارد. بازدید از آبشار شلماش در فصل بهار و تابستان، زمانی که آبشار در پرآب‌ترین حالت خود قرار دارد، توصیه می‌شود.

آبشار شلماش سردشت

عکس از: سایت Google Maps

مناظر بدیع و طبیعت بکر اطراف و آب‌وهوای خنک و مطبوع این منطقه، آبشار شلماش را به یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی تبدیل کرده است.

آبشار شلماش کجاست؟

آبشار شلماش سردشت، در فاصله۱۵  کیلومتری جنوب شهر مرزی سردشت و ۲۴۰ کیلومتری شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی و در کنار دره‌ای بسیار زیبا قرار گرفته است.

این آبشار دیدنی، با چشم‌انداز بی‌نظیری که دارد درست مانند کارت‌پستالی زیبا، گردشگران زیادی را به خودش جذب می‌کند تا تجربه رویارویی با این طبیعت مسحورکننده را به دست بیاورند.

لوکیشن آبشار شلماش در گوگل مپ

آبشار شلماش کجاست؟

عکس از: سایت ایکس

بهترین مسیر دسترسی به آبشار شلماش

 برای رسیدن به آبشار شلماش سردشت، باید به استان آذربایجان غربی و شهر مرزی سردشت حرکت کنید. این شهر حدود ۲۴۰ کیلومتر از ارومیه فاصله دارد.

با خودروی سواری از ارومیه تا سردشت حدود ۴ ساعت فاصله است. در مسیر خود به سردشت به روستای مراغان و شلماش خواهید رسید و آن‌قدر به حرکت ادامه دهید تا به جاده کوهستانی و آسفالت برسید، تابلوهای راهنما شما را به سمت آبشار شلماش هدایت می‌کنند.

بهترین مسیر رفتن به آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

پس از پارک کردن ماشین و پیاده‌روی به سمت آبشار، از میان درختان بلوط، چنار، انار و گردو عبور خواهید کرد.

فاصله آبشار تا پارکینگ حدود ۲۰ متر است و بعد از آن که به محوطه آبشار وارد می‌شوید، اولین و بالاترین آبشار را خواهید دید.

برای دیدن دو آبشار دیگر باید به پایین دره بروید که در گذشته رسیدن به آن، آسان و خالی از خطر نبود؛ اما جای نگرانی نیست؛ چون در حال حاضر با گذاشتن پله‌ها و حصارهایی برای رفاه حال گردشگران، دسترسی به آن راحت شده و کافی است که حدود ۴۰۰ پله را به پایین دره بروید.

رفتن به آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

فاصله سردشت تا آبشار شلماش

فاصله سردشت تا آبشار شلماش ۱۵ کیلومتر است و با ماشین حدود ۱۸ دقیقه طول می‌کشد.

فاصله بانه تا آبشار شلماش

فاصله بانه تا آبشار شلماش ۸۰ کیلومتر است و با ماشین حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

در نظر داشته باشید که برای رفتن به بانه نیز از تهران باید در حدود ۸ ساعت رانندگی کنید. مسافت این مسیر ۶۷۸ کیلومتر است.

فاصله بانه تا آبشار شلماش

عکس از: سایت ایکس

فاصله ارومیه تا آبشار شلماش

فاصله ارومیه تا آبشار شلماش ۲۴۰ کیلومتر است و با ماشین حدود ۴ ساعت طول می‌کشد.

فاصله تهران تا آبشار شلماش

برای رسیدن به آبشار شلماش از تهران، چند راه وجود دارد که انتخاب بهترین راه، به بودجه، زمان و ترجیحات شما بستگی دارد:

 • با ماشین: مسافت تهران تا آبشار شلماش با ماشین شخصی تقریباً ۷۵۷ کیلومتر است و حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد.
 • با اتوبوس: چند شرکت اتوبوس‌رانی وجود دارند که از تهران به سردشت، نزدیک‌ترین شهر به آبشار شلماش، سفر می‌کنند. سفر با اتوبوس حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول می‌کشد.
فاصله تهران تا آبشار شلماش

عکس از: سایت ایکس

 • با هواپیما: می‌توانید با هواپیما به فرودگاه ارومیه پرواز کنید و سپس با تاکسی یا اتوبوس به آبشار شلماش بروید. پرواز از تهران به سردشت حدود ۱ ساعت طول می‌کشد. فاصله ارومیه به شلماش با ماشین حدود ۴ ساعت و مسافت این مسیر ۲۴۰ کیلومتر است.

علت نام‌گذاری آبشار شلماش

برای دلیل نامگذاری آبشار شلماش دو نظریه  اصلی وجود دارد:

 1. این اسم برگرفته از زبان کُردی – زبان مردم سردشت – است، زبانی که مردم سردشت با آن گفتگو می‌کنند. در زبان کردی، «شل» به معنی «سنگ» و «ماش» به معنی «بزرگ» است. با توجه به ارتفاع زیاد آبشار و صخره‌های بزرگ اطرافش، نام شلماش به معنی “سنگ بزرگ” یا “صخره بزرگ” است.
  آبشار شلماش آذربایجان غربی

  عکس از: سایت Google Maps

 2. نام شلماش برگرفته از نام قومی باستانی به نام شلماشی است که در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند. این نظریه بر اساس وجود آثار تاریخی و بقایای سکونت‌گاه‌های باستانی در نزدیکی آبشار شلماش مطرح شده است.

بهترین زمان بازدید از آبشار شلماش

بهترین زمان سفر و تماشای این آبشار زیبا فصل بهار است که آبشار در پرآب‌ترین حالت خود قرار دارد، و با توجه به سردی هوا از اواسط اردیبهشت و خرداد ماه تا اواسط پاییز بازدید بهتری می‌توان داشت.

بهترین زمان رفتن به آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای منطقه کوهستانی است، بنابراین زمستان‌ها سرد و پر برف است. در کل می‌شود گفت که تابستان‌ها بهترین زمان برای بازدید است. بااین‌حال، اگر از تماشای آبشار در فصل یخ و سرما لذت می‌برید، زمستان هم می‌تواند زمان مناسبی برای بازدید باشد.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار شلماش

آبشار شلماش بخشی از پارک ملی میاندوآب است که یک منطقه حفاظت شده است و دارای پوشش گیاهی متنوعی مانند درختان بلوط، افرا، ممرز، راش، و توس است.

منطقه اطراف آبشار شلماش زیستگاه طیف گسترده‌ای از جانوران از جمله خرس، گراز، روباه، خرگوش، سنجاب، عقاب، شاهین و جغد است.

آبشار شلماش سردشت

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی اطراف آبشار شلماش

در اطراف آبشار شلماش جاذبه های دیدنی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها دیدن کنید. در اینجا به سه مورد از این جاذبه‌ها می‌پردازیم:

گرمابه‌ بیستون

گرمابه‌ بیستون یکی از قدیمی‌ترین گرمابه‌های ایران است که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد. این گرمابه دارای چندین حمام، حوضچه و استخر است که از آبگرم معدنی پر شده است.

آب این گرمابه خواص درمانی دارد و برای درد مفاصل، روماتیسم و بیماری‌های پوستی مفید است.

گرمابه‌ بیستون

عکس از: سایت Google Maps

بازدید از این فضا، علاوه بر این که به آرشیو تاریخی ما می‌افزاید و به آشنایی بیشتر با تاریخ ایران کمک می‌کند، امکان استفاده از این آبگرم معدنی و تجربه تفریح را نیز مهیا می‌کند.

گرمابه‌ بیستون در فاصله حدود ۱۱ کیلومتری از آبشار شلماش واقع شده است.

چشمه‌ کانی گراوان

چشمه‌ کانی گراوان یکی از زیباترین چشمه‌های ایران است که در نزدیکی شهر سردشت واقع شده است. این چشمه دارای آب زلال و فیروزه‌ای است که از دل کوه بیرون می‌آید.

در اطراف چشمه چمنزارها و جنگل‌های انبوهی وجود دارد که مکان مناسبی برای پیک‌نیک و پیاده‌روی است.

چشمه‌ کانی گراوان

عکس از: سایت Google Maps

با بازدید از این چشمه زیبا می‌توانیم زیبایی طبیعی، آب زلال و فیروزه‌ای، چمنزارها و جنگل‌های انبوه این منطقه را از نزدیک ببینیم و لذت ببریم.

چشمه‌ کانی گراوان در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری از آبشار شلماش واقع شده است.

پل قلاتاسیان

پل قلاتاسیان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایران است که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد. این پل بر روی رودخانه زاب ساخته شده است و دارای طاق‌های آجری زیبایی است. مشاهده شگفتی، عظمت و قدمت این پل تاریخی دستاورد این بازدید خواهد بود.

پل قلاتاسیان در فاصله حدود ۴۸ کیلومتری از آبشار شلماش واقع شده است.

پل قلاتاسیان

عکس از: سایت Google Maps

امکانات تفریحی آبشار شلماش

علاوه بر تماشای زیبایی‌های طبیعی آبشار و طبیعت اطراف آن، امکانات تفریحی دیگری نیز در این منطقه برای گردشگران وجود دارد.

– کمپینگ

در نزدیکی آبشار شلماش، مکان‌های مناسبی برای کمپینگ وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آنها چادر بزنند و از شب‌نشینی در کنار طبیعت لذت ببرند. محوطه‌ای برای کمپینگ در نظر گرفته شده است که دارای سکوهایی برای برپایی چادر، سرویس بهداشتی و فروشگاه است. البته توجه داشته باشید که این محوطه ممکن است در فصل‌های پرتردد، شلوغ باشد.

آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

این آبشار به خاطر زیبایی خیره‌کننده‌اش، بین عکاسان محبوبیت زیادی دارد. می‌توانید این طبیعت بکر را در قاب گوشی‌ به تصویر بکشید.

فقط در هنگام عکاسی ایمنی را اولویت اول قرار دهید و از لبه‌های صخره‌ای و مسیرهای لغزنده دوری کنید و توجه داشته باشید که رطوبت آبشار در برخی از فصول سال زیاد بوده و ممکن است به تجهیزات شما آسیب برساند.

آبشار شلماش سردشت

عکس از: سایت Google Maps

– جنگل نوردی

علاوه بر مسیر رسیدن به آبشار که باید پیاده طی کنید، می‌توانید در منطقه جنگلی اطراف آبشار هم قدم بزنید. این جنگل‌ها بخشی از جنگل‌های زاگرس شمالی هستند که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارند.

تفریحات آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

به‌علاوه اگر به کوهنوردی علاقه دارید، می‌توانید قله‌ای که نزدیک آبشار شلماش قرار دارد را هم امتحان کنید.

– شنا

به دلیل جریان تند آب، سنگ‌های کف حوضچه آبشار و سردی آب، شنا در آبشار شلماش ممنوع و خطرناک است و توصیه نمی‌شود.

در عوض، می‌توانید از تماشای زیبایی های آبشار شلماش از نزدیک لذت ببرید. همچنین می‌توانید در حوضچه های کم عمق تر پایین دست آبشار، آب تنی کنید.

آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی آبشار شلماش

آبشار شلماش یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب و  از جاهای دیدنی آذربایجان غربی است که با وجود طبیعت بکر و زیبایی‌های منحصربه‌فرد، از امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران برخوردار است. در ادامه به برخی از این امکانات اشاره می‌کنیم:

 • پارکینگ: در ابتدای مسیر دسترسی به آبشار، یک پارکینگ نسبتاً بزرگ برای خودروهای گردشگران وجود دارد. در فصل‌های پر گردشگر، ممکن است پارکینگ آبشار شلماش شلوغ باشد و پیدا کردن جای پارک به‌سختی انجام شود
 • سرویس بهداشتی: در محوطه آبشار، سرویس بهداشتی‌های عمومی برای استفاده خانم‌ها و آقایان تعبیه شده است.
آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

 • آلاچیق: در محوطه آبشار، تعدادی آلاچیق برای استراحت و پیک‌نیک گردشگران وجود دارد.
 • فروشگاه: در نزدیکی آبشار، چندین فروشگاه کوچک وجود دارد که در آنها می‌توان مواد غذایی، نوشیدنی و سوغاتی تهیه کرد. همچنین در محوطه آبشار، چندین رستوران و غذاخوری وجود دارد که در آنها می‌توان انواع غذاهای محلی و ایرانی را سرو کرد
 • مسجد: در نزدیکی آبشار، یک مسجد برای انجام فریضه نماز وجود دارد.
آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

 • راهنمایی گردشگران: در محوطه آبشار، راهنماهایی حضور دارند که می‌توانند اطلاعات لازم را در مورد آبشار و منطقه اطراف آن به گردشگران ارائه دهند.

به‌علاوه در محوطه آبشار، امکان اجاره اسب و قاطر برای گردش در منطقه وجود دارد.

آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در آبشار شلماش

در نزدیکی آبشار، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل‌هایی برای اقامت شبانه گردشگران وجود دارد.

در شلماش می‌توانید سکوهایی برای استراحت مسافران پیدا کنید تا چادرتان را برپا کنید. علاوه بر آن امکان اسکان در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی سردشت نیز فراهم است که می‌توان به هتل مروارید، بوم گردی سنار و دیار سردشت و مهمان‌پذیر واحدی سردشت اشاره کرد.

آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

همچنین در صورت تمایل می‌توانید با رزرو هتل در ارومیه در این شهر اقامت داشته و از آبشار شلماش بازدید نمایید. با توجه به اینکه حداقل زمان مورد نیاز برای بازدید از این آبشار ۴ ساعت است، بهتر است یک روز کامل را به آبشار شلماش سردشت اختصاص دهید.

اقامتگاه های آبشار شلماش

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در آبشار شلماش

آبشار شلماش، مکانی ایدئال برای تفریح و گردش در کنار خانواده و دوستان است. می‌توانید در این مکان، لحظاتی شاد و خاطره‌انگیز را سپری کنید و از زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعت لذت ببرید.

اگر به دنبال سفری به‌یادماندنی و پر از آرامش هستید که تا مدت‌ها با مرور عکس‌هایش حس تازگی و خنکی برایتان تکرار شود، شلماش را خیلی زود در برنامه سفر خود قرار دهید. فقط برای بازدید، به این نکات توجه کنید:

 • همراه داشتن لوازم و تجهیزات کمپینگ مثل چادر، کیسه مسافرتی، زیرانداز، لباس و کفش مناسب و مواد غذایی کافی توصیه می‌شود.
 • در فصل‌های سرد و بارانی حتما لباس اضافی و گرم، پتو و پوشش ضدآب به همراه داشته باشید.
 • حتما قبل از بازدید، شرایط آب‌وهوایی را بررسی کنید. توصیه می‌کنیم در صورت بارانی بودن منطقه، برنامه سفر خود را تغییر دهید تا با چالش کمتری روبرو شوید.
 • کودکان و سالمندان می‌توانند از آبشار شلماش بازدید کنند؛ اما باید نکات ایمنی را رعایت کنند و با احتیاط در مسیرهای پیاده‌روی کوهستانی حرکت کنند.

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =