banner

در نزدیکی کوه‌های تالش و در دل جنگل‌های رضوانشهر، آبشاری جا گرفته که بین مردم محلی شهرت و جایگاه ویژه‌ای دارد؛ نامش آبشار ویسادار بوده و از جاهای دیدنی گیلان است. دیواره‌های آبشار بر اثر فرسایش، حالت پلکانی گرفته‌اند و علاوه بر منظره زیبا، صدای آبشار را هم خاص کرده‌اند.

می‌توانید در حوضچه آبشار ویسادار گیلان شنا یا آب‌بازی کنید، در محوطه جنگل‌نوردی کنید یا با کمی خوراکی از این طبیعت بکر لذت ببرید، عکس بگیرید و به آوای طبیعت گوش دهید.

اگر دوست دارید بیشتر درباره آبشار ویسادار بدانید، تا آخر این مقاله با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

آبشار ویسادار کجاست؟

آبشار ویسادار در گیلان، رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار، جاده ویسادار قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از آبشار ویسادار چه موقعی است؟

بهار و اوایل پاییز، بهترین زمان بازدید از آبشار ویسادار است.

کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار ویسادار نزدیک است؟

آبشار لاتون، جنگل گیسوم، گردنه حیران و جاده اسالم به خلخال، جاذبه‌های گردشگری نزدیک آبشار ویسادار هستند.

آبشار ویسادار چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟

فروشگاه، تجهیزات بازی کودکان و قهوه‌خانه از امکانات رفاهی و تفریحی آبشار ویسادار هستند.

در بازدید از آبشار ویسادار کجا اقامت کنیم؟

می‌توانید کمپینگ را امتحان کنید. کلبه‌های کوچکی که نزدیکی آبشار ویسادار هستند هم می‌توانند انتخاب خوبی باشند. اگر هم دوست دارید در اقامتگاه‌های بومگردی یا هتل بمانید، باید به رشت، تالش یا رضوانشهر بروید.

مشخصات آبشار ویسادار

آبشار ویسادار ۱۵ متر ارتفاع دارد و سومین آبشار مرتفع گیلان است.

صخره پشت آبشار بر اثر فرسایش، لایه‌لایه شده و نمای منحصربه‌فردی دارد. این حالت لایه‌به‌لایه یا پله‌پله بودن صخره در پاییز زیبایی منطقه را چندین برابر می‌کند، زیرا برگ‌های زرد و قرمز درختان روی این لایه‌ها را می‌پوشانند و منظره منحصربه‌فردی را می‌سازند. تصویری که امکان ندارد از خاطرتان برود.

آبشار ویسادار گیلان

عکس از: سایت Google Maps

تراکم درختان و پل فلزی روبه‌روی آبشار هم از جذابیت‌های اطراف آبشار به شمار می‌رود. به طور کلی، آبشار ویسادار رضوانشهر برای عکاسی فوق‌العاده است و شما می‌توانید از زوایای مختلف از خودتان یا عزیزانتان و آبشار عکس بگیرید.

سنگ‌های اطراف آبشار، فضایی نیم‌دایره‌ای در حوضچه پایین درست کرده‌اند که جان می‌دهد برای شنا و آب‌بازی‌کردن. این حوضچه عمق زیادی ندارد، پس لازم نیست زیاد نگران باشید.

آبشار ویسادار کجاست؟

آبشار ویسادار گیلان در شهرستان رضوانشهر و در مسیر رودخانه «لمیر» قرار گرفته است.

آبشار ویسادار از شمال به تالش، از جنوب به ماسال و صومعه سرا، از شرق به دریای خزر و از غرب به خلخال می‌رسد. نزدیک روستای «اوویار» می‌توانید این آبشار جذاب را پیدا کنید.

آبشار ویسادار کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار ویسادار: گیلان، رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار، جاده ویسادار

لوکیشن آبشار ویسادار روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به آبشار ویسادار

از هر جایی که می‌خواهید به آبشار بروید، در نهایت باید به رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار و در نهایت به جاده ویسادار برسید. این جاده از بین جنگل رد می‌شود؛ بخشی از این مسیر ماشین‌رو نیست و باید خودتان پیاده‌روی کنید.

مسیر رفتن به آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

با ورود به جاده ویسادار، راحت می‌توانید تابلوهای راهنما را پیدا کنید. اگر جایی هم گیر کردید و دسترسی به نقشه یا این مقاله نداشتید، از مردم محلی آدرس بپرسید؛ همه اهالی آبشار ویسادار را به خوبی می‌شناسند.

بهترین مسیر برای رفتن به آبشار ویسادار از تهران، آزادراه کرج-قزوین و بعد قزوین-رشت است. این مسیر ۴۱۲ کیلومتر است و حدود ۴ ساعت طول می‌کشد.

آبشار ویسادار گیسوم

عکس از: سایت Google Maps

از رشت تا آبشار ویسادار ۸۸ کیلومتر راه است. برای رفتن به آبشار از رشت، اول به جاده رشت-آستارا بروید و به سمت صومعه سرا برانید. بعد از صومعه سرا به پره سر خواهید رسید. سپس در مسیر جاده اصلی به خیابان طالقانی بپیچید. بعد از حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی، به جاده ویسادار خواهید رسید.

البته می‌توانید با توجه به سلیقه و راحتی خودتان، وسیله نقلیه مناسب حالتان را انتخاب کنید. با خودروی شخصی مناظر مسیر را بهتر و بیشتر می‌بینید، اما با هواپیما و قطار سریع‌تر می‌رسید و خستگی رانندگی هم نخواهید داشت.

آبشار ویسادار رضوانشهر

عکس از: سایت Google Maps

فاصله گیسوم تا آبشار ویسادار

پارک جنگلی و ساحل گیسوم تقریبا ۱۵ کیلومتر از آبشار ویسادار رضوانشهر فاصله دارد.

فاصله گیسوم تا آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

فاصله رشت تا آبشار ویسادار

فاصله رشت تا آبشار ویسادار ۸۸ کیلومتر است.

فاصله تهران تا آبشار ویسادار

فاصله تهران تا آبشار ویسادار حدود ۵۰۰ کیلومتر است.

فاصله ماسال تا آبشار ویسادار

از ماسال تا آبشار ویسادار ۴۷ کیلومتر راه در پیش رو دارید.

فاصله ماسال تا آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

ویسادار یعنی چه؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید اسم ویسادار به چه معناست؟ البته روایت دقیق و ثبت‌شده‌ای راجع به اسم این آبشار وجود ندارد؛ اما در گویش محلی تالشی، ویسادار به معنای «سایه درخت بید» است. نام این آبشار را ویسادار گذاشته‌اند؛ چون اطراف آن پر شده از درختان بید.

ویسادار یعنی چه؟

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از آبشار ویسادار

بهترین زمان بازدید از آبشار ویسادار، بهار و شهریور تا اواخر مهر است.

استان گیلان آب‌وهوای معتدلی دارد و رطوبت در این شهر زیاد است. این رطوبت خودش را خیلی در تابستان نشان می‌دهد و گاهی تحمل این گرما و رطوبت از توان ما خارج است. بنابراین، بهترین شرایط آب‌و‌هوایی برای بازدید از آبشار ویسادار گیلان، بهار و اوایل پاییز است.

آبشار ویسادار در پاییز

عکس از: سایت Google Maps

البته سفر در تابستان هم خوبی‌های خودش را دارد. می‌توانید بعد از رسیدن به آبشار شنا کنید و در گرمای تابستان در دل حوضچه آبشار ویسادار گیسوم خوش بگذرانید.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار ویسادار

آبشار ویسادار شما را ناامید نمی‌کند. جنگل‌های‌ اطراف آبشار متراکم، سرسبز، بکر و پر از گیاهان و درختان متنوع است.

بیشتر جنگل را درختان بید تشکیل می‌دهند، اما گیاهان و درختان دیگری هم در جنگل وجود دارند. درختان مَمرَز، افرا، گردو، راش، توسکا، اوجا و نمدار از نمونه درختان این منطقه هستند.

آبشار ویسادار رضوانشهر

عکس از: سایت Google Maps

نکته قابل توجه در مورد گیاهان این منطقه، مخصوصا درختان اطراف آبشار ویسادار این است که در هر فصل جذابیت خاص و متفاوت آن فصل را دارند؛ طیف رنگی زرد-قرمز در پاییز و سرسبزی درختان و گیاهان در بهار و تابستان جلوه‌ خاصی به آبشار می‌دهند.

پوشش جانوری این جنگل‌ها هم متنوع است. احتمال دیدن خرگوش، سنجاب، مرغابی‌های وحشی و پرندگان دیگری مثل غاز، کبک و قرقاول در کنار آبشار زیاد است. حیوانات دیگری مثل روباه، گراز، شغال، سمور و خرس هم در این منطقه زندگی می‌کنند.

آبشار ویسادار گیسوم

عکس از: سایت Google Maps

مهم‌ترین جانورانی که در کنار آبشار یا کلا در جنگل باید نگران آن باشید حشرات ریز و کوچک هستند. در مسیر جنگل حتما لباس‌های پوشیده داشته باشید و مراقب خودتان باشید تا نیش حشرات به شما آسیبی نرساند.

جاهای دیدنی اطراف آبشار ویسادار

اگر می‌خواهید به گیلان بروید و از آبشار ویسادار رضوانشهر بازدید کنید، واقعا حیف است به بقیه جاهای دیدنی گیلان سری نزنید. در این قسمت چند تا از جاهای دیدنی گیلان را به شما معرفی می‌کنیم که نزدیک آبشار ویسادار قرار دارند.

آبشار ویسادار گیلان

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار لاتون

از آبشار لاتون شروع می‌کنیم که بلندترین آبشار ایران است. این آبشار در ۱۵ کیلومتری آستارا و ۱۰۰ کیلومتری آبشار ویسادار قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار کافی است سمت کوه اسپیناس بروید؛ در جنگل سرسبزی که در کنار این کوه قرار دارد، آبشار لاتون را پیدا خواهید کرد.

آبشار لاتون

عکس از: سایت Google Maps

آبشار لاتون به‌عنوان یکی از ۳۰ آبشار مرتفع جهان شناخته می‌شود. ارتفاع آبریز اصلی آن ۱۰۵ متر و عرض آبشار ۵ متر است. آبشار لاتون از کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد، بعد به رودخانه لوندویل و در نهایت به دریاچه خزر می‌ریزد.

چهارفصل بودن و شهرت این آبشار باعث شده گردشگران زیادی برای تماشای آن به گیلان بروند. شما هم سری به آبشار لاتون بزنید تا زیبایی‌های این آبشار را از نزدیک ببینید.

– جنگل گیسوم

جنگل گیسوم یکی از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی گیلان به شمار می‌رود. مساحت این جنگل ۸۰ هکتار است و تنوع گیاهی و جانوری فوق‌العاده‌ای دارد. گیسوم در ۱۸ کیلومتری جاده تالش-انزلی قرار گرفته است.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

اگر اهل وقت‌گذرانی با خانواده و دوستانتان در جنگل، پارک یا طبیعت هستید، جنگل گیسوم می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. می‌توانید بعد از اینکه آبشار ویسادار را دیدید، سری به این جنگل بزنید و چند ساعتی را هم در آنجا بگذرانید.

– گردنه حیران

احتمالا نام گردنه حیران را شنیده‌اید. روستای حیران در آستارا قرار دارد. با دیدن زیبایی این روستا شاید بارها از خودتان بپرسید که آیا این منظره واقعی است یا تابلوی نقاشی. به طوری که دوست دارید بیشتر آنجا بمانید و از طبیعت بکر و آرامش‌بخش آن لذت ببرید.

گردنه حیران

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای گردنه حیران هم که دیگر زبان‌زد عام و خاص است. طبیعت فوق‌العاده و آب‌وهوای دلنشین آن باعث می‌شود سخت از این روستا دل بکنید و سراغ جاذبه‌های دیگر گیلان بروید.

– جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال هم خودش زیبا و چشمگیر است و هم شما را به چند تا از جاهای دیدنی گیلان می‌رساند. اگر به گیلان رفتید و سری به آبشار ویسادار گیسوم زدید، می‌توانید به جاده اسالم خلخال هم بروید تا هم زیبایی‌های جاده را ببینید و هم نقاط گردشگری نزدیک آن را.

جاده اسالم به خلخال

عکس از: سایت Digikala

جاده اسالم به خلخال تقریبا ۷۰ کیلومتر است و حدود یک ساعت و سی دقیقه زمان می‌برد تا آن را رد کنید. با تابلوهای راهنمای این جاده می‌توانید جاهای دیدنی اطراف، مثل روستای لاکه یا ناو را راحت پیدا کنید.

امکانات تفریحی آبشار ویسادار

کنار آبشار ویسادار گیلان می‌توانید تفریحات مختلفی را داشته باشید. در این بخش، تفریحات دلپذیری را که اطراف آبشار می‌توانید تجربه کنید توضیح می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما چند تا از این تفریحات را امتحان کنید تا گردش به‌یادماندنی‌تری داشته باشید.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

 کمپینگ

گردشگران و طبیعت‎گردان عاشق کمپینگ هستند. اگر شما هم به کمپینگ علاقه دارید، برایتان خبرهای خوبی دارم.

اطراف آبشار ویسادار منطقه خوبی برای کمپینگ است. کمپینگ در دل طبیعت تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای شما و عزیزانتان خلق می‌کند. صدای آب، نسیم خنک جنگل، طبیعت فوق‌العاده، صدای آبشار و پرندگان و آب‌وهوای دلنشین جادویتان می‌کند.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

– شنا

بسیاری به فضای بالای آبشار می‌روند و با کمی شیطنت و آب‌بازی حال‌و‌هوای خاصی به سفرشان می‌دهند. برخی هم حوضچه پایین آبشار را انتخاب می‌کنند تا تنی به آب بزنند و از خنکای آب استفاده کنند.

می‌توانید در حوضچه آبشار ویسادار شنا یا آب‌بازی کنید. عمق این حوضچه کم است، پس می‌توانید با خیال راحت با خانواده یا دوستانتان در این حوضچه خوش بگذرانید.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

عکاسی هم یکی از پرطرفدارترین تفریحات برای گردشگران است. برای عکاسی و لذت بردن از آن لازم نیست حتما دوربین حرفه‌ای داشته باشید یا دوره‌های عکاسی گذرانده باشید. اینجا همه تصاویر زیبا می‌شود، پس هر طوری که دوست دارید عکس بگیرید و خاطراتتان را ثبت کنید.

آبشار ویسادار گیسوم

عکس از: سایت Google Maps

– جنگل‌نوردی

امکان ندارد به آبشار ویسادار بروید و نخواهید به دل جنگل بروید. منظره‌‌های فوق‌العاده، آب‌وهوای همه‌پسند و لذت جنگل‌گردی همگی با هم یکجا جمع شده‌اند؛ کافی است اراده کنید.

جنگل نوردی در آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی آبشار ویسادار

در اطراف آبشار ویسادار تجهیزات بازی کودکان، فروشگاه و قهوه‌خانه را خواهید دید؛ بنابراین اصلا لازم نیست نگران خوردنی‌ و مواد غذایی باشید. حتی می‌توانید در قهوه‌خانه بنشینید و چیزی میل کنید.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در آبشار ویسادار

برای اقامت کنار یا نزدیکی آبشار ویسادار گیسوم، گزینه‎‌های مختلفی پیش روی شماست. در ادامه همه این گزینه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

– کمپینگ و شب‌مانی حوالی آبشار ویسادار

بالاتر هم به کمپینگ اشاره کردیم؛ کمپینگ یکی از گزینه‌های خوب برای اقامت شما است. فقط باید در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید کمپ بزنید، باید حتما تمام وسایل و تجهیزات را همراهتان بیاورید.

اگر دوست دارید نزدیک آبشار بمانید؛ اما شرایط کمپینگ ندارید، می‌توانید کلبه‌های چوبی اطراف آبشار ویسادار را اجاره کنید.

جنگل اطراف آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

از آنجایی‌که در چند سال اخیر، گردشگران توجه زیادی به آبشار ویسادار رضوانشهر کرده‌اند، در اطراف این آبشار کلبه‌هایی چوبی با امکانات اولیه مناسب ساخته شده‌ است که گردشگران بدون دغدغه و راحت می‌توانند این اتاق‌ها را کرایه کنند و یک شب دل‌انگیز را در دل طبیعت بگذرانند.

– اقامتگاه‌های بومگردی و هتل‌های نزدیک به آبشار ویسادار

برای اینکه در اقامتگاه‌های بومگردی بمانید، می‌توانید به رشت،‌ صومعه‌سرا، تالش و رضوان‌شهر بروید. اقامتگاه‌های بومگردی زیادی در این شهر‌ها پیدا می‌شود که می‌توانید به راحتی آن‌ها را رزرو کنید و شبی را به صبح برسانید.

آبشار ویسادار

عکس از: سایت Google Maps

نکات مثبت اقامتگاه‌های بومگردی یکی دو تا نیستند: دسترسی راحت به محصولات محلی، سوغات گیلان، غذاهای مخصوص گیلان و راهنماهای محلی، تجربه زندگی در فضای سنتی و مهمان‌نوازی پرسنل، از جمله نکات مثبت اقامتگاه‌ها هستند.

اگر هم می‌خواهید در هتل اقامت داشته باشید، رشت و رضوانشهر گزینه‌های مناسبی هستند. هتل‌های رشت از نظر امکانات و قیمت، تنوع زیادی دارند. بنابراین راحت می‌توانید هتل دلخواهتان را پیدا کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی به آبشار ویسادار

  • یادتان باشد هنگام رفتن به آبشار ویسادار گیلان حتما یک کِرِم یا اسپری مخصوص حشرات همراه خود داشته باشید. در این صورت از نیش حشرات در امان خواهید بود.
  • اگر قصد کمپینگ دارید وسایل لازم و پشه‌‌بند فراموش نشود. کفش مناسب و لباس به اندازه کافی هم با خودتان ببرید.
  • اگر در فصل‌های سرد سفر می‌کنید حتما چک کنید تا مطمئن شوید که لباس گرم و کفش یا چکمه مناسب همراهتان باشد.
  • لازم نیست نگران مواد غذایی یا وسایل بازی کودکان باشید، چرا که کنار آبشار تجهیزات و فروشگاه‌های موردنیازتان وجود دارد.

اگر سری به آبشار ویسادار گیلان زدید، خوشحال می‌شویم تجربه‌ ارزشمندتان را برایمان بنویسید. حسابی خوش بگذرانید و مراقب خودتان باشید.

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهارده =