بیش از هفتصد نفر در جریان تصادفات رانندگی شهر تهران جان خود را از دست دادند

«ابوالفضل نیکوکار»، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد تصادفات رانندگی شهر تهران طی سال ۱۴۰۲، رتبه دوم تلفات در کشور را به خود اختصاص داده است. به گفته او، در استان تهران با افزایش ۲.۹ درصدی و در شهر تهران با افزایش ۶.۶ درصدی تلفات انسانی مواجه هستیم. به گفته نیکوکار، استان تهران درخصوص فوت‌شدگان ناشی از تصادفات در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

آمار ارائه‌شده از سوی دادگستری استان تهران براساس مقایسه تعداد فوت‌شدگان ناشی از تصادفات رانندگی در دو سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به‌دست آمده است. طی سال ۱۴۰۱، تلفات تصادفات رانندگی استان تهران برابر با ۱۳۱۳ نفر بود. ۶۷۶ نفر از این افراد در تصادفات رانندگی شهر تهران کشته شدند. در سال ۱۴۰۲، ۱۳۵۲ نفر در جریان تصادفات رانندگی (درون‌ استان تهران) جان خود را از دست دادند. سهم شهر تهران از این آمار، ۷۲۱ نفر بود.

تلاش نهادهای مختلف برای کاهش تصادفات رانندگی شهر تهران

به گفته نیکوکار، در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، تقسیم کار بین دستگاه‌های اجرایی و انتظامی صورت گرفته است. همچنین وظایف و تکالیف نهادهای مختلف نیز مشخص شده است. درصورت اجرای دقیق این وظایف، تلفات انسانی و خسارات مادی در استان تهران به‌طور محسوس کاهش خواهد یافت. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران در ادامه گفت‌وگویش به برخی از این اقدامات اشاره کرد.

ازجمله اقدامات رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌توان به راه‌اندازی سامانه پیامکی اعلام تخلفات رانندگی متصل به دوربین‌های پایش تصویری و نظارت شهری به‌صورت برخط اشاره کرد. ساماندهی موتورسیکلت‌ها از سوی شهرداری و استانداری و نیز دستگاه‌های اجرایی در سطح شهر تهران از دیگر اقدامات نهادهای مسئول است. تهیه یا تدوین نظام رتبه‌بندی ایمنی خودروها توسط وزارت صمت و سازمان استاندارد با هدف کسب اطلاع خریداران از کیفیت خودروها نیز اقدامات دیگر دستگاه‌های مسئول در جهت کاهش تلفات تصادفات رانندگی در شهر تهران عنوان شده است.

<دیجیاتو / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =