banner

تالاب شادگان خوزستان جاذبه‌ای است که وقتی از آن بازدید کنید، بعید می‌دانم به‌راحتی بتوانید از آن دل بکنید. اگر از جاهای دیدنی خوزستان بازدید کرده باشید، حتما اسم تالاب شادگان را شنیده‌اید. تقریبا تمام گردشگرانی که به خوزستان سفر می‌کنند، سری هم به روستای صراخیه در اهواز می‌زنند و تالاب شادگان را از نزدیک می‌بینند.

در این مقاله، قرار است تمام اطلاعات تالاب محبوب شادگان را برایتان توضیح می‌دهم. پیشنهاد می‌کنم تا آخر مقاله با مجله علی‌بابا همراه باشید تا خودتان متوجه جذابیت‌های بی‌پایان این تالاب بشوید. بعد می‌توانید با خیال راحت این تالاب را به لیست جاهای دیدنی خود اضافه کنید.

تالاب شادگان کجاست؟

تالاب شادگان در خوزستان، اهواز، روستای صراخیه قرار دارد.

بهترین زمان سفر به تالاب شادگان چه فصلی است؟

بهترین زمان سفر به تالاب شادگان از اواسط پاییز تا اوایل بهار است.

آیا در نزدیکی تالاب شادگان اقامتگاه وجود دارد؟

خیر. متأسفانه نزدیک تالاب اقامتگاهی وجود ندارد. شما می‌توانید اقامتگاه‌هایی را در شادگان یا آبادان پیدا کنید که هر دو از شهرهای نزدیک به تالاب شادگان است.

فاصله تالاب شادگان تا اهواز چقدر است؟

فاصله تالاب شادگان تا اهواز حدود ۱۰۰ کیلومتر است.

عمق تالاب شادگان چقدر است؟

تالاب شادگان زیاد عمیق نیست، عمق این آب‌ها تنها چند متر است.

معرفی تالاب شادگان خوزستان

تالاب شادگان با ۴۰۰ هزار هکتار مساحت، از تالاب‌های بزرگ ایران است و جزء جاهای دیدنی شادگان و خوزستان به شمار می‌رود. این تالاب بزرگ از سه تالاب، شادگان و خور موسی و خورالامیه تشکیل می‌شود.

تالاب شادگان اهواز اسم‌های دیگری هم داشت. خوردورق، استلاحیه، فلاحیه و دورق‌الفرس، نام‌های دیگر این تالاب بودند؛ اما امروزه همه آن را به اسم شادگان می‌شناسند.

تالاب شادگان خوزستان

عکس از: سایت visit iran

شادگان و تالاب معروفش از مناطق حفاظت‌شدهِ سازمان محیط‌زیست هستند. این تالاب شگفت‌انگیز به‌عنوان پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان شناخته می‌شود. حدود ۱۵۲ گونه پرنده و ۴۰ گونه پستاندار در منطقه شادگان زندگی می‌کنند که دلفین بینی‌بطری معروف‌ترینِ آن‌هاست.

تالاب شادگان خوزستان در سال ۱۳۵۴ شمسی در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است.

تالاب شادگان کجاست؟

عکس از: سایت ایکس

آب تالاب از رود کارون و رودخانه جراحی تأمین می‌شود. سالانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه جراحی وارد تالاب شادگان می‌شود؛ البته جزرومدهای خلیج‌فارس هم به تأمین آب این منطقه کمک می‌کند.

آب شیرینی که وارد تالاب شادگان می‌شود، فصلی است؛ اما آب شور تالاب دائمی است و از خورها و خلیج‌فارس تأمین می‌شود.

این تالاب از شمال به شادگان و هورالدورق، از جنوب به رودخانه بهمن‌شیر، از شرق به آب‌های خور موسی و از غرب به جاده دارخوین و آبادان می‌رسد. برای دیدن این تالاب کافی است ۵۰ کیلومتر از آبادان فاصله بگیرید.

جذاب‌ترین نکته تالاب شادگان این است که دو روستا در داخل تالاب قرار گرفته است، روستای صراخیه یکی از روستاهاست که جلوتر زیاد اسمش را خواهید خواند.

تالاب شادگان

عکس از: ایرنا

در سال ۱۳۷۲ این تالاب وارد فهرست قرمز تالاب‌های بین‌المللی یا لیست مونترو شده است که ورود به این لیست به‌دلیل سدسازی و رعایت‌نشدن نیاز آبی تالاب، تخلیه پساب‌های آلوده‌، عبور لوله‌های نفتی، تخلیه زباله‌های شهری و فعالیت ۳۰ واحد پتروشیمی در تالاب شادگان بوده است.

تالاب شادگان کجاست؟

برای دیدن این تالاب، خودتان را به استان خوزستان برسانید. در اتوبان اهواز به آبادان پیش بروید تا بعد از طی‌کردن ۹۷ کیلومتر، به سه‌راهی دارخوین برسید. در اینجا وارد جاده دیگری به‌سمت تالاب شوید که ۱۲ کیلومتر است و شما را مستقیم به روستای صراخیه می‌برد.

تالاب شادگان

عکس از:سایت Google Map

البته راه دیگری هم وجود دارد. بعد از اینکه به خوزستان رسیدید، از بزرگ‌راه ماهشهر به آبادان استفاده کنید و آن‌قدر جلو بروید که به میدان فاطمیه برسید. از میدان در مسیر بلوار امام خمینی راه خود را ادامه دهید. به سه‌راه شادگان که رسیدید تا انتهای جاده پیش بروید. بعد از ردکردن کمربندی سدیره سفلی، به تالاب شادگان خواهید رسید. این مسیر حدودا ۲ ساعت بیشتر از وقت شما را خواهد گرفت.

لوکیشن تالاب شادگان روی گوگل‌مپ

فاصله تالاب شادگان تا اهواز

فاصله اهواز تا شادگان تقریبا ۱۰۰ کیلومتر است. اگر از ماشین شخصی استفاده کنید، یک تا دو ساعت طول می‌کشد که به مقصد برسید.

تالاب شادگان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تالاب شادگان از تهران

برای رفتن از تهران به خوزستان، مسیرهای متنوعی وجود دارد. شما می‌توانید از وسایل نقلیه مختلفی برای رسیدن به شادگان استفاده کنید. اگر بخواهید با هواپیما به اهواز بروید، می‌توانید این مسیر را حدود یک ساعته طی کنید. بعد از رسیدن به اهواز هم می‌توانید از مسیرهایی که توضیح دادیم ، به تالاب شادگان برسید.

اگر بخواهید از ماشین شخصی استفاده کنید، بین ۹ تا ۱۲ ساعت طول می‌کشد تا به اهواز برسید. زمانی که در مسیرید، بستگی به انتخاب شما، مدت‌زمان استراحت شما، شرایط ترافیکی و سرعت شما دارد.

فاصله شادگان از تهران

عکس از: سایت ایکس

فاصله تهران تا اهواز با ماشین، بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است. برای رسیدن به اهواز، می‌توانید از این سه مسیر استفاده کنید.

  • مسیر اول حدودا ۸۰۰ کیلومتر است. از آزادراه خلیج‌فارس استفاده کنید، بعد عبور از قم، اراک، چالانچولان، خرم‌آباد، اندیمشک و الوان به اهواز خواهید رسید.
  • مسیر دوم تقریبا ۸۹۰ کیلومتر است. از طریق ساوه به همدان بروید، بعد از اینکه شهرهای ملایر و بروجرد را پشت سر گذاشتید، می‌توانید وارد مسیر اصلی شوید و به اهواز برسید.
  • مسیر سوم تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت دارد. در این راه باید مسیر آزادراه قاسم سلیمانی را در پیش بگیرید و به آزادراه تهران به ساوه بروید. در این مسیر از شهرهای همدان، اسدآباد، کنگاور، بیستون، ماهیدشت، کرمانشاه، پل‌دختر، خرم‌آباد، اندیمشک و الوان، عبور خواهید کرد.

گردشگری تالاب شادگان

منظره‌ای زیبا و چشمگیر، صدای آب‌وهوای فوق‌العاده گیاهان، تنها بخشی از جذابیت‌های این تالاب است. فقط یک لحظه موقعیتی که توصیف می‌کنم را تصور کنید.

سوار قایق شده‌اید و آرام آرام جلو می‌روید. اطرافتان تا چشم کار می‌کند آب است و نی‌زار. صدای حرکت آب روی قایق و صدای تکان‌های نی‌های اطرافتان، تنها صداهایی است که می‌شنوید، هیچ صدای اضافه یا آزاردهنده‌ای وجود ندارد.

shadegan 4

عکس از: سایت ایکس

آن‌قدر منظره‌های زیبا و به‌یادماندنی می‌بینید که دلتان می‌خواهد همه این تصاویر را در حافظه موبایلتان ذخیره کنید. موج‌های کوچک و بزرگی که با حرکت قایق روی آب تشکیل می‌شود، هر بار زیباتر می‌شود.

آسمان آن‌قدر آبی و صاف است که گاهی نمی‌توانید تشخیص دهید کجا آب است و کجا آسمان. آلودگی هوا، آلودگی صوتی، دغدغه‌های روزمره و مشکلات هر روزتان، اینجا هیچ جایی ندارد. تنها چیزی که در این تالاب پیدا می‌کنید زیبایی و آرامش و شگفتی است.

کمی بعد با قایق از دل روستا رد می‌شوید و منظره‌های روستایی دل‌نشینی می‌بینید. از بقیه قایق‌ها سبقت می‌گیرید و برای مردمی که در خشکی می‌بینید، دست تکان می‌دهید.

بعد از اینکه از قایق پیاده شدید، مطمئنیم دلتان می‌خواهد باز هم این گردش روی آب را تجربه کنید. یک‌ بار بازدید از تالاب شادگان واجب و حتی کم است؛ خیلی از گردشگران حداقل دو بار با قایق در تالاب وقت می‌گذرانند.

تالاب شادگان اهواز

عکس از: محمد هارونی

در تالاب می‌توانید گیاهان مهم و بومی منطقه را هم ببینید. گیاه هفتاد سانتیِ اویارسلام، گیاه لویی و نیلوفر آبی، ازجمله گیاهانی است که در تالاب شادگان خواهید دید.

به طور کلی حدود ۱۱۰ گونه گیاهی در تالاب شادگان شناسایی شده است. ۲۱ گونه از این ۱۱۰ مورد را گونه‌های دارویی تشکیل می‌دهند؛ همیشه‌بهار ایرانی، بارهنگ، بومادران و سازو مهم‌ترین آن‌هاست.

بازدید از پرندگانی مثل فلامینگو، سبزقبای هندی و پلیکان زرد، قایق‌سواری و جاری‌بودن هم‌زمان آب شور و آب شیرین، از جذابیت‌های دیگر تالاب شادگان خوزستان است.

حیوانات تالاب شادگان

در تالاب شادگان اهواز، ۱۵۲ گونه پرنده و ۴۰ گونه پستاندار زندگی می‌کنند. همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، دلفین بینی‌بطری، معروف‌ترین پستاندار تالاب است. این دلفین با حرکات نمایشی زیبا دل گردشگران را می‌برد.

مردم روستاهای حاشیه این تالاب وسیع، به پرورش گاومیش مشغول‌اند؛ به همین دلیل احتمال این وجود دارد که گاومیش‌ها را سر راه خود ببینید.

پرورش گاومیش در تالاب شادگان

عکس از: سایت kindiran

گراز، گرگ، شغال، گربه جنگلی، تیر مار، یله مار، مار افعی، شنگ بانام و دلفین، بعضی از جانداران شادگان‌اند. پرندگانی مثل فلامینگو و پلیکان زرد هم در تالاب زندگی می‌کنند.

ماهی‌های تالاب شادگان

علاوه‌بر حیواناتی که بالاتر نام بردیم، ماهی‌های زیادی در تالاب شادگان روستای صراخیه زندگی می‌کنند. بعضی از این ماهی‌ها از رودخانه بهمن‌شیر و جراحی و کارون برای تخم‌گذاری، به آب‌های شادگان می‌آیند.

ماهی بنی، کپور رنگی، کوسه‌ماهی، مارماهی، ماهی حمری و انواع میگو، ازجمله گونه‌های بومی این منطقه‌اند.

مضیف‌های تالاب شادگان

به استراحتگاهی که از نی و برگ درخت نخل ساخته‌شده است، مضیف می‌گویند و در نزدیک تالاب شادگان قرار است مضیف‌های زیادی ببینید. این مضیف‌ها در جزیره‌ای وسط تالاب ساخته شده‌اند تا گردشگران روی آن استراحت کنند.

تالاب شادگان روستای صراخیه

عکس از: visitiran

می‌توانید در مضیف‌ها بنشینید، چای یا قهوه سفارش دهید و از منظره لذت ببرید. نمایی که در مضیف‌ها از تالاب شادگان دارید، یکی از تصاویری است که تا مدت طولانی در ذهنتان خواهد ماند.

بهترین زمان سفر به تالاب شادگان

بهترین زمان سفر به تالاب شادگان، آذر تا فروردین است تا از هوای گرم و شرجی‌ اهواز در امان باشید. به‌علاوه اگر در فصل سرما به تالاب شادگان سری بزنید، احتمال دیدن پرندگان مهاجر هم بیشتر می‌شود.

تالاب شادگان خوزستان

عکس از: itto.org

تفریحات منطقه شادگان

در منطقه شادگان تفریحات زیادی هست که می‌توانید تجربه کنید:

– قایق‌سواری

معروف‌ترین تفریح تالاب شادگان روستای صراخیه، قایق‌سواری است. با قایق‌سواری، می‌توانید آرامش تالاب را بیشتر احساس کنید و منظره‌های مختلفی را در راهتان ببینید.

می‌توانید تنها یا با دوستان و خانواده‌تان قایق‌سواری کنید و لحظاتی فراموش‌نشدنی در خاطراتتان ثبت کنید.

تالاب شادگان

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

حیف می‌شود به تالاب شادگان بروید و از مناظر فوق‌العاده روبه‌رو عکس نگیرید. به‌خصوص وقتی در قایق نشسته‌اید و آرامش ذره ذره به وجودتان تزریق می‌شود. با عکس‌گرفتن و ثبت مناظری که می‌بینید، می‌توانید بعدها هم این خاطره شیرین را زنده کنید و با یادآوری آرامش تالاب، لحظه‌ای دغدغه‌های روزانه خود دور شوید.

تالاب شادگان اهواز

عکس از: سایت kindiran

– خرید سوغاتی

خوردنی‌ها و صنایع‌دستی زیادی هست که می‌توانید از تالاب شادگان تهیه کنید. صنایع‌دستی ارزشمندی که به‌دست بومیان ساخته می‌شود و ماهی‌های تازه جنوب، در غرفه‌های روستای صراخیه فروخته می‌شود.

جاهای دیدنی نزدیک تالاب شادگان

وقتی به تالاب شادگان می‌روید، خوب می‌شود، سری هم به جاهای دیدنی اطراف این تالاب بزنید. با بازدید از این جاذبه‌ها می‌توانید خاطرات بیشتری از خوزستان بسازید و سفرتان را بهتر از همیشه کنید.

– هورالعظیم

هورالعظیم، با ۱۲۰ هزار هکتار مساحت، بزرگ‌ترین تالاب مرزی ایران در مرز ایران و عراق است. این تالاب در منطقه دشت آزادگان قرار دارد.

متأسفانه برعکس تالاب شادگان که همیشه پرآب است، هورالعظیم با کم‌آبی شدیدی روبه‌رو شده است. جاده‌سازی شرکت‌های نفتی، کاهش بارندگی و خشک‌سالی شدید، ازجمله دلایل کم‌آبی این تالاب است.

هورالعظیم

عکس از: سایت Google Maps

– پناهگاه حیات وحش

قبلا اشاره کردیم که تالاب شادگان ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد. حالا باید بدانید که حدود ۳۲۳ هکتار از آن، پناهگاه حیات‌وحش است. در این پناهگاه می‌توانید پرندگان مختلف را ببینید که بسیاری از آن‌ها را پرندگان مهاجر تشکیل می‌دهند.

در پناهگاه حیات‌وحش شادگان می‌توانید حیوانات مختلفی مثل اردک مرمری، اکراس آفریقایی، پلیکان آفریقایی و پستانداران مختلف منطقه را ببینید.

پرندگان مهاجر تالاب شادگان

عکس از: سعید نبی

برای تعریف از مناظر سرسبز و زیبای این منطقه هم که هرچه بگوییم، کم است. پیشنهاد می‌کنیم تلفن‌همراه یا دوربینتان را با خود ببرید که بتوانید این مناظر را با دوربین شکار کنید.

– روستای صراخیه

روستای صراخیه درست در میان آب‌های تالاب شادگان قرار دارد. این روستا به نام «ونیز ایران» هم معروف است.

دیدن خانه‌ها و سبک زندگی جالب مردم، قایق‌سواری و آشنایی با مردم مهمان‌نواز این منطقه، مواردی است که امکان ندارد در روستای صراخیه تجربه نکنید. سوار قایق‌های چوبی شوید، در تالاب گشتی بزنید و از روستا هم بازدید کنید. یک تیر و دو نشان ارزشمند.

تالاب شادگان روستای صراخیه

عکس از: سایت ایکس

– آرامگاه ملا فاضل لنکرانی

آخرین مکانی که می‌خواهیم آن را معرفی کنیم، آرامگاه ملا فاضل لنکرانی است. این آرامگاه در جاده شادگان، بوستان موسوی‌نیا قرار دارد. ویژگی منحصربه‌فرد این جاذبه، معماری جالب آرامگاه ملا فاضل لنکرانی است. فضای باز آرامگاه و معماری جذاب، جاذبه‌هایی است که سریع به چشمتان می‌آید.

آرامگاه ملا فاضل لنکرانی

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در نزدیکی تالاب شادگان

برای اقامت در نزدیکی تالاب شما گزینه‌های متنوعی دارید. البته اقامتگاهی نزدیک تالاب وجود ندارد. می‌توانید در صورت امکان خانه‌های محلی را از بومیان اجاره کنید یا در سوئیت‌ها، اقامتگاه‌ها یا هتل‌های شهرهای اطراف اقامت داشته باشید.

می‌توانید در شهر شادگان یا آبادان، اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی را پیدا کنید که مناسب شما و خانواده‌تان باشد؛ البته در این شهرها هم می‌توانید خانه‌های محلی یا سوئیت‌ها را از بومیان اجاره کنید.

اقامت در تالاب شادگان

عکس از: سایت ایکس

تجهیزات لازم برای سفر به تالاب شادگان

داشتن تجهیزات مناسب هنگام سفر خیلی مهم است. خوشبختانه به لطف مردم محلی و سازمان میراث‌فرهنگی، امکاناتی نزدیک تالاب شادگان ساخته شده است که نگرانی‌های شما را از بین می‌برند. اول، امکاناتی که لازم نیست نگرانشان باشید، نام می‌بریم.

روستای رگبه، به‌عنوان پایگاه گردشگری تالاب شادگان شناخته می‌شود. در این روستا ایستگاه گردشگری احداث شده است و افرادی برای راهنمایی گردشگران استخدام شده‌اند.

تالاب شادگان

عکس از: سایت Wikipedia

امکانات گردشگری اطراف تالاب شادگان شامل پارکینگ، مسجد، رستوران و امکانات رفاهی مهم مانند سرویس بهداشتی می‌شود.

تجهیزات لازم خاصی برای سفر به این تالاب نیازی ندارید.فقط یادتان باشد کرم ضدآفتاب و لباس مناسب همراهتان داشته باشید. اگر می‌خواهید در جنگل‌های اطراف کمپ بزنید و شب در طبیعت بگذرانید، حتما وسایل لازم برای کمپینگ را همراه خودتان داشته باشید.

توصیه‌هایی برای سفر به تالاب شادگان

اصلی‌ترین نکته‌ای که در بخش آخر باید به آن اشاره کنیم، این است که لذت ببرید.

طبیعت منحصربه‌فرد، هوای صاف و آرامشی که این جاذبه می‌دهد، تالاب شادگان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی اهواز تبدیل کرده است؛ پس این زیبایی‌ها را از دست ندهید و خوش بگذرانید.

بازدید از تالاب شادگان

تالاب شادگان به شما نشان می‌دهد بدون اینکه خرج زیادی بکنید، هم می‌توانید سفری آرامش‌بخش داشته باشید. سفری کوتاه با قایق روی تالاب داشته باشید و آرامش را تجربه کنید.

خوردن غذاهای محلی و جنوبی را هم فراموش نکنید و حتما یک وعده ماهی بخورید. می‌توانید ماهی را تازه‌تازه از غرفه‌های روستای صراخیه تهیه کنید و خودتان صفر تا صد پخت آن را انجام دهید.

کرم ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار برای در امان‌ماندن از آفتاب فراموشتان نشود. سفر به سلامت!

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =