logo

تا به حال چیزی درباره غار رودافشان شنیده‌اید؟ اگر بخواهید از جاهای دیدنی تهران بازدید کنید، رفتن به غار رودافشان یکی از بهترین گزینه‌ها است.

اگر غارنوردی دوست دارید، یا عاشق جاذبه‌های طبیعی و بکر هستید، اصلا غار رودافشان دماوند را از دست ندهید. حتی اگر غارنوردی را دوست ندارید یا تا به حال به هیچ غاری نرفته‌اید، این غار می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های غارنوردی را به شما بدهد.

غار رودافشان کجاست؟

غار رودافشان در شهرستان دماوند، روستای رودافشان قرار گرفته است.

فاصله غار رودافشان از تهران چقدر است؟

فاصله غار رودافشان از تهران، حدود ۱۰۰ کیلومتر است.

بهترین زمان رفتن به غار رودافشان چه زمانی است؟

بهترین زمان بازدید از غار رودافشان اواخر بهار تا اواخر تابستان است.

پس با این مقاله از مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا کاملا با این غار آشنا شوید.

آشنایی با غار رودافشان تهران

غار رودافشان تهران در دماوند، روستای رودافشان قرار دارد. این غار یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی دماوند است و طرفداران زیادی دارد.

جالب است بدانید هر ساله گردشگران زیادی به دماوند رفته و از این غار بازدید می‌کنند. طبیعی و بکر بودن غار، ماجراجویی‌های درون غار و بخش‌های مختلف، از دلایل معروفیت این غار هستند.

ورودی غار رودافشان بعد از غارهای اسپهبد خورشید در مازندران و غار ایوب در کرمان، سومین دهانه بزرگ را بین غارهای ایران دارد؛ نکته جالب توجه این است که ورودی غار را تا قبل از فاصله ۱۰۰ متری نمی‎توانیم ببینیم. دهانه غار به علت سراشیبی در کوه، پنهان شده است؛ به همین دلیل به غار رودافشان لقب غار پنهان داده‌اند.

رادیو دور دنیا (تهران)-بین‌متنی
دهانه غار رودافشان

عکس از:سایت Google Map

دهانه غار با ۱۲ متر ارتفاع و ۴۰ متر عرض، یکی از ویژگی‌های مهم رودافشان است. ستون‌های استالاکتیت و استالاگمیت، قندیل‌های بلند، تالارهای بزرگ، طاقدیس‌ها و سنگ‌های رسوبی، چند تا از ویژگی‌های معروف غار رودافشان هستند. وجود تالارها و ورودی بزرگ، غارنوردی را برایتان آسان می‌کند.

بدنه داخلی غار رودافشان، در طول زمان تغییر شکل زیادی پیدا کرده‌اند؛ این تغییر عموما به دلیل جریان دائمی آب‌های زیرزمینی و رسوب دیواره‌ها است.

حین بازدید احتمالا درخشندگی خاصی روی دیوارهای غار ببینید؛ این درخشندگی بر اثر زاج به وجود می‌آید. جنس بخش‌هایی از دیواره‌های داخلی غار از زاج است و با تابیدن نور، درخشندگی زیبایی دارند. بعضی قسمت‌های غار هم به دلیل پوشش خزه‌ای خود لیز هستند؛ بهتر است در مواجه با آن‌ها دستتان را محکم به نرده‌های فلزی بگیرید.

دیواره های غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

طولانی‌ترین مسیر داخل غار ۷۸۳ متر طول دارد؛ اما کارشناسان اعتقاد دارند در گذشته حتی بیشتر هم بوده است. به‌نظر کارشناسان، بسیاری از مسیرهای داخلی غار رودافشان در گذشته بر اثر فرود قندیل‌های آهکی مسدود شده‌اند.

قندیل‌های آهکی آویزان از سقف را زیاد در این غار خواهید دید. این قندیل‌‌ها در بخش‌های مختلف غار وجود دارند و به‌راحتی دیده می‌شوند.

اگر جلوتر بروید، علاوه بر قندیل‌های آهکی، احتمالش زیاد است  خفاش هم ببینید. غار رودافشان محل زندگی این‌گونه از خفاش‌ها است؛ پس طبیعی است که چندتایی از آن‌ها را در غار ببینید.

دیواره های آهکی غار رودافشان

عکس از: سایت ایکس

غار رودافشان تهران در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد. این جاذبه طبیعی با شماره ۱۲۲۱۳ در تیر سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای بازدید از غار رودافشان لازم است نکاتی رعایت کنید و تجهیزاتی همراه خود ببرید. مهم‌ترین وسیله‌ای که باید حتما همراهتان باشد، چراغ‌قوه است. نردبان‌های فلزی در طول مسیر، پیشروی در غار را آسان می‌کنند؛ اما باز هم باید تجهیزات لازم همراهتان باشد.

در حال حاضر نیمی از مسیر غار تجهیزات لازم برای پیشروی را دارد؛ اما اگر می‌خواهید بیشتر جلو بروید باید حتما تجهیزات حرفه‌ای غارنوردی همراهتان باشد.

غار رودافشان کجاست؟

آدرس غار رودافشان: تهران، شهرستان دماوند، روستای رودافشان

لوکیشن غار رودافشان روی گوگل مپ

مسیر رفتن به غار رودافشان

برای رفتن به غار رودافشان، هر جا که هستید باید اول خودتان را به شهرستان دماوند و بعد، به روستای رودافشان برسانید. بعد در ارتفاعات این روستا می‌توانید غار را پیدا کنید.

مسیر رفتن به غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

برای رسیدن به غار باید چیزی حدود ۲۰-۳۰ دقیقه در شیب تند کوهنوردی کنید. این مسیر از پل چوبی روی رودخانه دلیچای در روستای رودافشان شروع می‌شود. اول مسیر پر از باغ‌های سرسبز است؛ اما بعد از آن کم کم کوهستانی و خشک می‌شود.

راه دیگری که به غار دارید، مسیر پرپیچ‌وخمی است که به ورودی غار رودافشان ختم می‌شود؛ برای استفاده از این مسیر باید حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید.

مسیر غار رودافشان

عکس از: سایت ایکس

فاصله غار رودافشان از تهران

فاصله تهران تا غار رودافشان حدود ۱۰۰ کیلومتر است. برای سفر به رودافشان از تهران، باید از طریق جاده فیروزکوه بروید. کافی است خود را به اتوبان تهران پردیس برسانید. از جاده دماوند به سمت بومهن و رودهن و در نهایت به جاده فیروزکوه بروید.

بعد از سربندان، به روستای سیدآباد می‌رسید. اینجا باید مسیر فرعی به سمت روستای رودافشان که سمت راست جاده قرار دارد را انتخاب کنید؛ این مسیر بلافاصله بعد از روستای سیدآباد قرار گرفته است. در این مسیر به دوراهی روستای مشهد می‌رسید؛ اینجا باید وارد مسیر سمت چپ شوید که به روستای رودافشان می‌رسد.

فاصله غار رودافشان از تهران

عکس از: سایت Google Map

فاصله غار رودافشان از دماوند

برای رفتن از دماوند به غار رودافشان، خود را به جاده دماوند برسانید. بعد از طریق مسیری که بالاتر توضیح دادیم، خود را به غار رودافشان تهران برسانید. فاصله دماوند تا غار، فقط ۵۰ کیلومتر است.

فاصله غار رودافشان از فیروزکوه

غار رودافشان از فیروزکوه حدود ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

بهترین زمان بازدید از غار رودافشان

بهترین زمان برای بازدید از غار رودافشان دماوند، اواخر بهار تا اواخر تابستان است.

پاییز و زمستان بسیار سرد و پر از بارش می‌شود. از آن طرف در این فصل‌ها زمان خواب زمستانی و استراحت خفاش‌ها در غار است؛ به همین دلیل فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای بازدید نیست.

غار رودافشان در زمستان

عکس از: سایت Google Map

اوایل بهار هم هوا هنوز سرد و بارانی است. بعد از آن، یعنی اواخر بهار تا آخرهای تابستان هوا در مناسب‌ترین حالت خود قرار دارد. البته حتی در تابستان هم باید حتما یک دست لباس اضافه همراه خود داشته باشید؛ زیرا محیط کوهستانی غار و وجود آب‌های زیرزمینی، فضای غار را سرد نگه می‌دارد.

تاریخچه پیدایش غار رودافشان

غار رودافشان دماوند یک غار آهکی است. به عقیده زمین‌شناسان، زمان تشکیل این غار مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی می‌شود؛ اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، دوره نئوژن یا دو دوره بعد از آن، یعنی دوره کرتاسه، زمان تشکیل غار بوده است.

بازدید از غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

با وجود این قدمت طولانی، فقط چند دهه است که غار رودافشان توسط محلی‌ها کشف شده است.

نفوذ آب و رسوب کانی‌های مختلف در این بخش، کم کم قندیل‌های آهکی غار و خود غار را به وجود آورده‌اند. رسوبات و قندیل‌های استالاکتیک و استالاگمیت درون آن در طول میلیون‌ها سال شکل گرفته‌اند. قندیل‌های استالاکتیک قندیل‌های آویزان از سقف و استالاگمیت، قندیل‌های برآمده از زمین هستند.

دیواره های غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

دلیل اصلی تشکیل غار، نفوذ آب رودخانه دلیچای است. البته برخی زمین‌شناسان هستند که نظریه دیگری را مطرح کرده‌اند. این نظریه مربوط به پدیده «کارست» است. در کارست، پوسته زمین به دلیل برخورد سنگ‌های آهکی و کربنی با آب‌های زیرزمینی، تغییرات شیمیایی و رسوب‌هایی را به وجود می‌آورند و قندیل‌ها را تشکیل می‌دهند.

بعضی زمین‌شناسان هم معتقدند یکی از آتشفشان‌های کوه دماوند که بیشتر از ۳۵ هزار سال قبل اتفاق افتاد، علت اصلی باز شدن مسیر ورودی غار است.

دیدنی های غار رود افشان دماوند

دیدنی‌های جذاب غار رودافشان کم نیستند؛ به همین دلیل قرار است کامل و جامع راجع به آن‌ها صحبت کنم. در این بخش هم با ما همراه باشید تا تمام بخش‌های غار را فقط در چند دقیقه بشناسید. ورودی غار، سه تالار اصلی، معبد آناهیتا و دالان انتهایی، قسمت‌های اصلی غار رودافشان را تشکیل می‌دهند.

دهانه غار رود افشان

از ورودی بزرگ غار شروع می‌کنم که زبانزد گردشگران است. این دهانه بیضی‌شکل است که ۱۲ متر ارتفاع و ۴۰ متر عرض دارد. ورودی رودافشان بعد از یک سرپایینی با شیب تند قرار گرفته است. اطراف دهانه غار رودافشان را گیاهان معطر، درختان مختلف و گل‌های نسترن پوشانده‌اند.

دهانه غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

تالار اول غار رود افشان

اولین تالار غار رودافشان، دقیقا بعد از ورودی آن قرار دارد. برای رسیدن به این تالار کافی است وارد غار شوید و از سراشیبی ابتدای غار عبور کنید.

در این تالار ایوان‌های سنگی و سفالی، لایه‌های رسوبی محکم و دیواره‌های سنگ‌چین را خواهید دید. ابعاد تالار اول تقریبا ۸۰ در ۱۰۰ مترمربع است و ارتفاع آن تا ۲۵ متر هم می‌رسد. این تالار، تنها تالار در غار رودافشان است که با نور طبیعی خورشید روشن می‌شود؛ بعد از آن دیگر باید با چراغ‌قوه حرکت کنید.

لایه‌های رسوبی در این تالار بسیار محکم هستند. دیوارهای سنگ‌چین هم بخشی است که امکان ندارد نبینید یا فراموش کنید. به دلیل رسوب و فرسایش طولانی غار، دیدنی‌های بسیاری در غار تشکیل شده است. پیشنهاد می‌کنم هنگام بازدید از غار رودافشان تمام حواستان را به اطراف بدهید.

تالارهای غار رودافشان

عکس از: سایت ایکس

تالار دوم غار رود افشان

دومین تالار غار رودافشان، به تالار اول متصل است. بعد از اینکه از دیوارهای سنگ‌چین تالار اول رد شوید، به تالار دوم خواهید رسید. این مسیر تنها راهی است که می‌تواند شما را به تالار دوم برساند. مسیر دیگری هم وجود داشت؛ اما هم‌اکنون تخریب شده است.

عرض ورودی تالار دوم تقریبا دو متر است. بعد از ورودی، طاقدیسی با ارتفاع هشت متر دیده می‌شود. ابعاد این تالار ۵۰ در ۶۰ مترمربع است و ۲۰ متر ارتفاع دارد.

تالار سوم غار رود افشان

سومین تالار غار رودافشان دماوند ۴۰ در ۵۰ مترمربع است و ارتفاع آن تا ۱۵ متر هم می‌رسد. برخلاف بقیه تالارها، در تالار سوم می‌توانید تزیینات آهکی به شکل گل کلمی، نخودی و دانه انگوری را ببینید. این تزیینات را می‌توانید به‌راحتی روی سقف یا زمین غار پیدا کنید.

دیواره های آهکی غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

غیر از تزیینات آهکی، در تالار سوم می‌توانید سنگ‌های بلورین هم پیدا کنید. این سنگ‌ها زیبایی منحصربه‌فردی به غار داده‌اند که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

سمت راست تالار سوم، دالانی به طول ۱۰ متر قرار دارد که به یک اتاق می‌رسد؛ بعد از گذر از شکاف موجود در اتاق، می‌توانید به بخش آخر تالار سوم برسید. در مسیر پایانی تالار سوم هم راهرویی به عرض دو متر و ارتفاع شش متر قرار گرفته است که طول آن به ۵۰متر می‌رسد.

بلندترین استالاگمیت، یا همان قندیل‌های رسوبی آویزان از سقف، را بعد از این راهرو پیدا خواهید کرد. ارتفاع این قندیل‌ها ۱۲ متر است و به‌راحتی دیده می‌شوند.

معبد آناهیتا

بعد از تالار سوم و استالاگمیت‌ها، به عمیق‌ترین بخش‌های غار رودافشان خواهید رسید. برای رسیدن به این بخش باید از نردبانی آهنی استفاده کنید که سه متر ارتفاع دارد. با گذر از نردبان، به معبد آناهیتا خواهید رسید.

بخش پایانی غار رودافشان تهران

عکس از: سایت Google Map

در این معبد تاقدیس بزرگی خواهید دید که با دنبال‌کردن آن به انتهای غار خواهید رسید. همچنین حوض آبی بین این معبد و ستون سنگی میان آن وجود دارد. این حوض و این معبد یادآور آناهیتا، الهه آب است.

دالان انتهایی غار رود افشان

برای اینکه به بخش‌های انتهایی غار رودافشان بروید، باید تجهیزات حرفه‌ای غارنوردی همراه خود داشته باشید. مسیر قابل پیمایش در کل ۳۰۰-۴۰۰ متر است؛ بعد از آن باید از تجهیزات تخصصی استفاده کنید. دالان انتهایی غار رودافشان بعد از معبد آناهیتا قرار دارد و بعد از آن دیگر امکان پیشروی وجود ندارد.

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از غار رودافشان

تا به حال تاکید زیادی روی داشتن تجهیزات لازم برای غارنوردی کرده‌ایم. در این بخش کامل به شما توضیح می‌دهیم که برای غارنوردی در غار رودافشان به چه تجهیزاتی نیاز دارید.

مهم‌ترین وسیله، کلاه چراغ‌دار یا چراغ‌قوه‌ای مناسب است. پیشنهاد می‌کنم یک کلاه چراغ‌دار تهیه کنید تا خیالتان از بابت نور راحت باشد.

کلاه ایمنی، لباس گرم یا پوشش بارانی مناسب، آب کافی، کفش مخصوص کوه‌نوردی، از وسایل اولیه مورد نیاز شماست که حتما باید همراه داشته باشید.

تجهیزات لازم برای غارنوردی

عکس از: سایت nps.gov

تا اینجا وسایلتان برای بازدید از بخش‌های اولیه غار کافی است؛ اما برای پیشروی حرفه‌ای و بیشتر، باید تجهیزات بیشتر و کامل‌تری همراهتان داشته باشید.

اول از همه باید بدانید که وجود یک راهنمای مناسب برای غارنوردی ضروری است. در قدم بعدی، برای غارنوردی پیشرفته لازم است این وسایل را همراه داشته باشید.

 • پوشش مناسب برای سر زیر کلاه ایمنی
 • کوله‌پشتی
 • چراغ‌های برقی بزرگ
 • چراغ‌های مختلط، نردبان کوتاه فلزی
 • طناب غارنوردی
 • لباس ضد آب
 • هارنس کوه‌نوردی
 • رول، مته رول و میخ
 • محافظ زانو و آرنج

این موارد از اصلی‌ترین تجهیزات بودند. یادتان باشد حتما دسته‌جمعی غارنوردی کنید تا هم یک راهنمای قابل اطمینان داشته باشید، هم افراد بیشتری در مواقع ضروری کنارتان باشند.

اقامت در نزدیکی غار رودافشان

گزینه‌های متنوعی برای اقامت در نزدیکی غار رودافشان وجود دارد. اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی، هتل‌ها و کمپینگ در طبیعت، گزینه‌های پیش‌روی شما هستند. اگر تصمیم رفتن به غار رودافشان را دارید، ادامه این بخش را با دقت بخوانید تا راحت بتوانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

اقامت در نزدیکی غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

– کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت اطراف

پارکینگ، نمازخانه و سرویس بهداشتی، تنها امکانات نزدیک به غار رودافشان هستند. برای کمپینگ در طبیعت اطراف غار باید همه تجهیزات لازم را همراه خودتان ببرید‌. چون غار به روستا نزدیک است می‌توانید موادغذایی و خوراکی را به‌راحتی تهیه کنید؛ اما حتما تجهیزات کمپینگ را همراه خودتان داشته باشید.

– اقامتگاه‌های بومگردی

گزینه بعدی، کرایه خانه‌های روستایی روستای رودافشان یا اقامتگاه‌های بومگردی است. اقامتگاه‌های نزدیک به غار، در روستای رودافشان، دماوند و فیروزکوه قرار دارند. اقامتگاه‌های بومگردی روژان، خانه گردو و هزار و یک شب در دماوند، و اقامتگاه‌ بومگردی برادران یحیی و اقامتگاه حاج محمد در فیروزکوه، بعضی از گزینه‌های موجود هستند.

اقامتگاه های نزدیک غار رودافشان

اقامتگاه بومگردی روژان. عکس از: جاباما

– هتل

برای اقامت در هتل، باید به دماوند یا فیروزکوه بروید. هتل زرین دماوند، هتل آپارتمان هشت بهشت و مجموعه اقامتی آبعلی، سه‌تا از هتل‌های دماوند هستند که می‌توانید به‌راحتی در آن‌ها اتاق رزرو کنید. هتل کیومرث و هتل نیما هم از نمونه هتل‌های فیروزکوه هستند.

جاهای دیدنی اطراف غار رودافشان

بیایید نزدیک‌ترین جاذبه‌های دیدنی به غار رودافشان دماوند را با هم بشناسیم. اگر یک یا دو روز وقت بگذارید، می‌توانید از همه این جاذبه‌ها بازدید کنید و خاطرات خوبی در کنار دوستان و خانواده برای خودتان بسازید.

جاهای دیدنی نزدیک غار رودافشان

عکس از: سایت Google Map

– روستای رودافشان

اولین مورد، روستای رودافشان است که در مسیر دسترسی به غار قرار دارد.  گشتن در روستا و دیدن جذابیت‌های آن از نزدیک، حال و هوای دیگری به بازدیدتان می‌دهد.

روستای رودافشان پر از باغ‌های میوه سرسبز است که در بهار و تابستان، زیباترین حالت خود را دارد. چشمه‌های طبیعی اطراف روستا، طبیعت خیره‌کننده و کوچه‌باغ‌های فراموش‌نشدنی این روستا، واقعا ارزش دیدن دارد.

– دشت لار

دشت لار یا پارک ملی لار یکی از جذاب‌ترین دشت‌هایی است که می‌توانید در ایران ببینید. این منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست است و طبیعتی بکر و فراموش‌نشدنی دارد.

شاید دشت لار را با شقایق‌های وحشی بشناسید. این دشت در فصل بهار پر از شقایق‌های قرمز و گل‌های دیگر می‌شود.

دشت لار

عکس از: سایت Google Map

– رودخانه دلیچای

رودخانه دلیچای، جاذبه‌ای است که اگر قصد رفتن به غار رودافشان را دارید، نباید آن را از دست بدهید. این رودخانه معروف از روستاهای زیادی در دماوند و فیروزکوه عبور می‌کند؛ یکی از این روستاها، روستای رودافشان است.

رودخانه دلیچای

عکس از: سایت Google Map

رودخانه دلیچای در مسیر ارتباطی به دریاچه‎ های تار و هویر و رودخانه حبله قرار دارد. نشستن کنار این رودخانه، می‌تواند برای چند دقیقه هم که شده ذهنتان را از دغدغه‌های همیشگی پرت کند و با زیبایی‌اش حالتان را خوب کند.

– دریاچه‌های تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر فقط ۵۰ کیلومتر از روستای رودافشان فاصله دارد. برای دیدن این دریاچه‌ها باید به نزدیکی روستای هویر بروید.

این دو دریاچه فقط ۵۰۰ متر از هم فاصله دارند. منظره فراموش‌نشدنی، تفریحاتی مثل ماهیگیری، آفرودسواری و کوهنوردی، آب و هوای فوق‌العاده و زیبایی خود دریاچه‌ها، همگی در کنار هم برایتان یک  خاطره به‌یادماندنی می‌سازد.

دریاچه تار و هویر

عکس از: سایت Google Map

– روستای سیمین دشت و دریاچه آهنک

روستای سیمین دشت یکی از روستاهای فیروزکوه است که ۶۰ کیلومتر از روستای رودافشان فاصله دارد. اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید و عاشق مناطق ییلاقی هستید، بدون شک و تردید به سمت روستای سیمین بروید.

در روستای سیمین می‌توانید دریاچه آهنک را پیدا کنید که یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی منطقه است. با رفتن به سمت روستای سیمین، خودتان را به یک استراحت حسابی و لذت بردن از منظره دعوت کنید.

دریاچه آهنک

عکس از: سایت Google Map

– دشت مُشا

شاید راجع به دشت مشا قبلا هم شنیده باشید؛ این دشت به خوش‌آب‌وهوا بودن معروف است. دشت مشا در دامنه رشته‌کوه‌های دماوند و نزدیکی جاده هراز قرار دارد.

دشت مشا

عکس از: سایت Google Map

بهترین زمان بازدید از دشت مشا، بهار و تابستان است؛ اما اگر زمستان به این دشت سفر کنید، هم منظره‌ای متفاوت را خواهید دید و هم می‌توانید از پیست اسکی آبعلی استفاده کنید. با اسکی می‌توانید خاطره‌ای هیجان‌انگیز در خاطرتان ثبت کنید.

– روستای سله بن

روستای سله بن آخرین مورد این بخش است. اگر چیزی از سد نمرود شنیده باشید، باید بدانید که این روستا دقیقا کنار آن سد قرار دارد.

سله بن یک روستای ییلاقی است که جزء توابع بخش ارجمند شهرستان ارجمند محسوب می‌شود. این روستا در کیلومتر ۱۰۰ جاده فیروزکوه-تهران قرار دارد و جاذبه‌ای دیدنی برای لذت‌بردن از طبیعت است.

روستای سله بن

عکس از: سایت ایکس

توصیه‌های علی بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به غار رودافشان

برای بازدید از غار رودافشان  به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • حتما تجهیزات غارنوردی و جعبه کمک‌های اولیه را همراه داشته باشید.
 • حواستان باشد به دیوارها و قندیل‌های غار آسیب نزنید یا زباله‌ای نریزید.
 • حتما گروهی غارنوردی کنید و از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.
 • وارد چاله‌های غار نشوید؛ عمق بعضی از این چاله‌ها زیاد است و ممکن است به عمق آن سقوط کنید.
 • قبل از شروع غارنوردی، برنامه و زمان سفر خود را به اطرافیان و محلی‌های منطقه اطلاع دهید.

در نهایت، یادتان باشد حتما این نکات را رعایت کنید و حسابی از خود مراقبت کنید. اگر سری به غار زدید، خوشحال می‌شویم تجربیات شگفت‌انگیزتان را در قالب کامنت زیر این مقاله بخوانیم. سفر به سلامت.

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 18 =