کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر ARM بیش از نیم‌دهه پیش معرفی شدند، اما فقط تعداد محدودی از این دستگاه‌ها تاکنون به بازار عرضه شده بودند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد امسال به‌طور فزاینده‌ای شاهد عرضه این دستگاه‌ها باشیم. به‌تازگی در جریان نمایشگاه Computex 2024، شاهد بودیم که کوالکام و مایکروسافت با شرکای سخت‌افزاری مانند دل و ایسوس، دست‌به‌دست هم دادند تا مجموعه‌ای از رایانه‌های شخصی جدید مجهز به تراشه اسنپدراگون X را عرضه کنند. حالا گفته شده است که موج دوم این دستگاه‌ها نیز در سال ۲۰۲۴ به بازار می‌آید.

طبق اطلاعات وب‌سایت «WinFuture»، مایکروسافت و کوالکام درحال توسعه تعداد زیادی کامپیوتر ویندوزی مبتنی بر ARM هستند. یکی از نمایندگان کوالکام اعلام کرده است که تهیه‌کنندگان تجهیزات اصلی این سخت‌افزارها، درحال برنامه‌ریزی موج دوم عرضه برای آگوست و سپتامبر سال جاری میلادی هستند.

آرم کوالکام

دلیل استراتژی کوالکام چیست؟

درحالی‌که نسخه‌های اخیر رایانه‌های شخصی مبتنی بر ARM مصرف‌کنندگان عادی را هدف قرار داده بود، کوالکام درنظر دارد که موج دوم در زمینه تسخیر بازار تجاری تمرکز داشته باشد. این هدف منطقی است؛ زیرا تسخیر بازار شرکت‌ها می‌تواند حجم بیشتری از فروش را به‌همراه داشته باشد. همچنین ممکن است دستگاه‌های مبتنی بر ARM را به‌عنوان جایگزین‌هایی مناسب برای ماشین‌های x86 سنتی معرفی کند، زیرا اکثر برنامه‌های متمرکز بر کسب‌وکار درحال‌حاضر به‌طور بومی از Arm پشتیبانی می‌کنند.

تلاش کوالکام برای عرضه چنین سخت‌افزارهایی در ماه آگوست یا سپتامبر، یک استراتژی هدفمند است؛ زیرا تاریخ‌های یادشده احتمالاً با تاریخ انتشار به‌روزرسانی ۲۴H2 ویندوز ۱۱ هماهنگ خواهد بود. همچنین کسب‌وکارها معمولاً ارتقای سخت‌افزاری را براساس به‌روزرسانی‌های اصلی نرم‌افزار برنامه‌ریزی می‌کنند.

با عرضه دومین موج از کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر ARM، کوالکام می‌گوید تمرکز خود را به عوامل دیگر و فراتر از لپ‌تاپ‌ها، معطوف خواهد کرد. برای مثال، ممکن است شاهد عرضه اولین مینی پی‌سی‌های مجهز به اسنپدراگون و کامپیوترهای آل این وان باشیم.

<دیجیاتو / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =