نسل جدید مزدا 6 با همکاری چانگان توسعه می‌یابد

خودروسازان چینی طی دو دهه گذشته از فناوری‌ها و تجربه ژاپنی‌ها در ساخت خودرو بهره‌مند شدند و اکنون نوبت به چینی‌ها رسیده‌ است تا این روند را معکوس کنند. نسل جدید مزدا ۶ با همکاری چانگان در چین توسعه می‌یابد و تنها در این بازار عرضه خواهد شد.

مزدا ۶ در سال ۲۰۲۱ برای همیشه از بازار ایالات متحده خداحافظی کرد. این خودرو سال گذشته در بریتانیا و ژاپن نیز از خطوط تولید خارج شد. البته همچنان عرضه سدان میان‌رده مزدا در بازار اروپا و سایر نقاط آسیا ادامه دارد. در همین حال چینی‌ها با همکاری ژاپنی‌ها نسل جدید مزدا شش را توسعه داده‌اند. این خودرو به صورت انحصاری در بازار چین عرضه خواهد شد و دیگر نقاط جهان همان مزدا شش قدیمی را دریافت خواهند کرد. نسل فعلی این خودرو از سال ۲۰۱۲ تاکنون روی خط تولید قرار دارد.

مشخصات نسخه جدید و چینی مزدا ۶

نسخه جدید و چینی مزدا شش، با نام EZ-6 در چین عرضه خواهد شد. مزدا EZ-6 براساس سرمایه‌گذاری مشترک چانگان و مزدا توسعه یافته است و با پیشرانه‌های الکتریکی و پلاگین هیبریدی عرضه خواهد شد. مدل ای زد ۶ از زبان طراحی مزدا موسوم به Kodo بهره می‌برد اما مواردی همچون جلوپنجره نیمه‌روشن و دستگیره‌های درب مخفی به آن اضافه شده‌اند. همچنین رگه‌هایی از زبان طراحی جگوار را می‌توان در طراحی کاسه‌چراغ‌های عقب و جلو مشاهده کرد. بالای چراغ‌های عقب و روی درب صندوق عقب نیز یک اسپویلر فعال قرار دارد که حضور آن در یک سدان جذاب خواهد بود.

دیگر موارد طراحی مزدا EZ-6 را رینگ‌های ۱۹ اینچی، سقف پانوراما بزرگ و درب‌های بدون قاب هستند. همزمان با این خودرو، نسخه‌ای دیگر با برند چانگان نیز به تولید می‌رسد که چانگان شن‌لان SL03‌ نام دارد. فضای داخلی مزدا ای زد شش نسبت به چانگان شن‌لان SL03 لوکس‌تر است و با قیمت بالاتری نیز به فروش می‌رسد. بنابراین کابین مزدا EZ-6 با سایر محصولات این برند ژاپنی که در دیگر نقاط جهان فروخته می‌شوند، شباهتی نخواهد داشت.

کابین خودرو

یکی از نکات جالب نسخه چینی مزدا شش، توزیع وزن ۵۰:۵۰ بین عقب و جلو خودرو است که تعادل فوق‌العاده‌ای را برای سدان مزدا ایجاد می‌کند. مدل برقی این خودرو دیفرانسیل عقب است و سیستم تعلیق عقب آن نیز از نوع مولتی‌لینک خواهد بود. مشخصات فنی این خودرو نامعلوم هستند اما چانگان می‌گوید که نسخه چینی مزدا شش می‌تواند با یکبار شارژ مطابق چرخه CLTC، ۳۷۳ مایل (۶۰۰ کیلومتر) را پیمایش کند. برد خودرو در نسخه پلاگین هیبریدی نیز ۶۲۱ مایل (۱۰۰۰ کیلومتر) اعلام شده است. این خودرو تنها در چین به فروش خواهد رسید و بعید است در بازارهای دیگر شاهد عرضه مزدا EZ-6 باشیم.

<دیجیاتو / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هشت =