banner

بیایید با هم به گذشته سفر کنیم، زمانی را که می‌‎پرسیدند «در آینده می‌خواهید چه کاره شوید؟». حداقل نیمی از ما دلمان می‌خواست خلبان یا فضانورد بشویم تا بتوانیم در میان ابرها و ستاره‌‎ها سفر کنیم.

آیا هنوز جایی در اعماق دلتان می‌خواهید تجربه حضور در میان ستارگان را داشته باشید؟ به شما این خبر خوش را می‌‎دهیم که برای قدم زدن بین ماه و خورشید، دیگر نیازی نیست به آسمان بروید. کافی است خودتان را به پارک آب و آتش تهران برسانید تا گنبد مینا تهران، یکی از هیجان‌‎انگیزترین جاهای دیدنی پایتخت را پیدا کنید.

اگر شما هم مثل ما دوست دارید تجربه کشف آسمان را داشته باشید، مطلب درستی را پیدا کرده‌‎اید. در این مطلب از مجله علی بابا به همه سوالات شما درباره آسمان نمای گنبد مینا در تهران پاسخ خواهیم داد.

گنبد مینا کجاست؟

گنبد مینا در انتهای خیابان شهیدی در محله گاندی تهران و در پارک منظومه شمسی قرار گرفته است.

سانس های گنبد مینا چه زمانی است؟

گنبد مینا روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۳ بعدازظهر تا ۱۱ شب باز است. سانس‎‌های برگزاری نمایش ویدئویی از ۷ شب تا ۱۱ شب همان روز است.

رزرو بلیط گنبد مینا چگونه است؟

رزرو بلیط گنبد مینا به دو صورت حضوری و اینترنتی (از طریق وب‌سایت مجموعه) است.

گنبد مینا تهران چه بخش‌‎هایی دارد؟

گنبد مینا دارای بخش‎های مختلفی از جمله مجموعه موزه علوم، رصدخانه، نمایشگاه‎ها و غرفه‌‎‌های آموزشی است.

معرفی گنبد مینا

در دل پارک آب و آتش، یک بنای بسیار زیبا با رنگ آبی و معماری ایرانی قرار گرفته که با نام گنبد مینا تهران یا پلانتاریوم شناخته می‌شود. گنبد مینای تهران در واقع یک آسمان ‎نمای عظیم است که توانسته مدال بزرگ‎ترین آسمان‎نمای خاورمیانه را بر گردن خود بیندازد.

آسمان نمای تهران

عکس از: سایت Staticflickr

گنبد مینای تهران، پلی میان ما و آسمان است. شما می‌توانید ساعت‌ها در میان ستارگان و اجرام آسمانی قدم بزنید و از عجایب این مجموعه، لذت ببرید. تفریحات مختلفی مانند موزه‌ها، فیلم‌های آموزشی و امکان رصد ستارگان نیز در آسمان نمای گنبد مینا وجود دارد که ساعات خوشی را برای افرادی از هر سن‌وسال، فراهم می‌کند.

گنبد مینا کجاست؟

در حد فاصل دو پارک نوروز و آب و آتش، محوطه‌‎ای سرسبز با آب‎نماهای زیبا قرار دارد که گنبد مینای آسمان را در آغوش خود جای داده است. کافی است خودتان را به انتهای خیابان شهیدی در محله گاندی تهران برسانید تا گنبد آبی‌رنگ آن را مشاهده کنید. در ادامه بهترین روش‌های دسترسی به گنبد مینا تهران را به شما خواهیم گفت.

لوکیشن گنبد مینا تهران روی گوگل مپ

گنبد مینا کجاست؟

عکس از: سایت Tehranpicture

مسیر دسترسی گنبد مینا

خوشبختانه آسمان نمای تهران در لوکیشن خوبی واقع شده و دسترسی به این جاذبه گردشگری از طریق اتوبوس، مترو، خودرو شخصی و انواع تاکسی اینترنتی فراهم است.

  • مترو: خودتان را به ایستگاه حقانی در خط یک مترو برسانید. سپس حدود ۲۷ دقیقه پیاده‌روی از پارکینگ پارک حقانی به سمت گنبد مینا خواهید داشت. البته نگران مدت‎ زمان پیاده‌روی این مسیر نباشید. عبور از روی پل طبیعت و گذشتن از کنار آبشار آب و آتش، قطعا مسیر را برای شما لذت‌بخش‌‎تر خواهد کرد.
گنبد مینای آسمان

عکس از: سایت Tehranpicture

  • اتوبوس: شما می‌توانید در ایستگاه پل همت در خیابان نلسون ماندلا پیاده شوید که در این صورت حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌‎روی خواهید داشت. اگر هم مسیر اتوبان حقانی را ترجیح می‌‎دهید، ایستگاه چهارراه آفریقا با ۱۶ دقیقه فاصله، انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.
  • خودرو شخصی: ساده‌‎ترین راه برای رسیدن به گنبد مینا تهران، استفاده از خودرو شخصی است. کافی است خودتان را به بزرگراه حقانی رسانده و وارد خیابان شهیدی شوید. بخشی از این خیابان، پارکینگ اختصاصی پارک نوروز است. تا مجتمع تجاری رواق جلو بیایید و هما‌ن‌جا پارک کنید. سپس از پل ابریشم عبور کنید تا به گنبد مینا برسید. مسیر پیاده‌‎روی این روش کم‎تر از ۵ دقیقه خواهد بود.

وب سایت گنبد مینا

شماره تماس مجموعه: ۰۲۱۸۸۱۹۴۶۸۵

تاریخچه گنبد مینا تهران

پیشنهاد ساخت آسمان نما در تهران اولین بار در زمان ساخت پارک آب و آتش مطرح شد. در سال ۱۳۸۷، قدم‌‎های اولیه برای تاسیس بزرگ‌‎ترین آسمان‌نمای تهران، توسط جمعی از متخصصین علم نجوم، مهندسان، معماران و هنرمندان کشور برداشته شد.

آسمان نمای گنبد مینا

عکس از: سایت Staticflickr

حدود ۵ سال بعد، بزرگ‎ترین آسمان‌نمای خاورمیانه با مساحت ۱۸۰۰ مترمربع ساخته شد تا تجربه‌ای نو به علاقه‌مندان به نجوم و علوم کیهان‌‎شناسی هدیه دهد.

گنبد مینای آسمان تهران را می‌توان استانداردترین سالن نمایش کُرَوی آسمان نمای کشور دانست. این مجموعه از ۱۵۰ صندلی، شیب ۲۳ درجه و تصویر ۱۸۰ درجه و با قابلیت نمایش فیلم‌های تمام گنبدی به صورت دو‌بعدی و سه‌بعدی تشکیل شده است؛ بنابراین می‌توان آن را بهترین فضای آموزشی برای یادگیری علوم فیزیک، شیمی، زمین‎شناسی و نجوم در کشور دانست.

معماری گنبد مینا

اگر حداقل یک بار گذرتان به پارک آب و آتش خورده باشد، بدون شک متوجه بناهای متفاوت و زیبای حاضر در این منطقه شده‌اید. از پل طبیعت تا پل ابریشم، در تمامی مسیر پیاده‌روی پارک، بناهای عجیب و جالبی به چشم می‌خورد و گنبد مینا آسمان هم یکی از این سازه‌های هیجان‌انگیز است. شاید بتوان گفت معماری گنبد مینا، یکی از مهم‌ترین دلایل تمایز آن نسبت به سایر موزه‌ها و آسمان نماهای دیگر در کشور است.

معماری گنبد مینا

عکس از: سایت Tehranpicture

– نمای گنبد مینا

معماری کلی ساختمان گنبد مینا از خورشید الهام گرفته است؛ بنابراین سرتاسر بنا حالت کروی دارد و سازه‌‎ای به شکل شعاع خورشید، دورتادور این گنبد شیشه‌‎ای را گرفته است. همچنین مهندسان در قسمت پایینی نمای گنبد از کاشی‌های ایرانی استفاده کرده‌اند تا روح هنر ایرانی – اسلامی را به دانش هزار ساله ایرانیان پیوند دهند.

آسمان نمای گنبد مینا تهران

عکس از: سایت Tehranpicture

– ورودی بنا

بخش ورودی بنا محل دائمی نمایش پوسترهایی از سیارات و اجرام آسمانی است. شما بلافاصله پس از عبور از درهای ورودی مجموعه، این پوسترها و برخی مجسمه‌های حجمی از سیارات و دانشمندان ایرانی را مشاهده می‌کنید که دورتادور بخش مرکزی سالن قرار گرفته‌اند.

ورودی گنبد مینا

عکس از: سایت Unsplash

– سقف بنا

سقف بنای گنبد مینا تهران به سبک سقف‌سازی سنتی ایرانی از دو پوسته داخلی و خارجی تشکیل شده است. پوسته خارجی بنا حالت شبکه‌ای دارد و پوسته داخلی، سقف اصلی سالن آسمان ‎نما را تشکیل می‌دهد. در پوسته داخلی سقف، ماکتی زیبا از منظومه شمسی نصب شده تا بازدیدکنندگان با تماشای سقف آسمان نما احساس کنند در کهکشان راه شیری قدم بر‎می‌‎دارند.

سقف گنبد مینا

عکس از: سایت Tehranpicture

همچنین گفته می‌شود معماری سقف گنبد مینا از معماری گنبد مراغه، یکی از نمونه‌های کم‌نظیر گنبدسازی در ایران الهام گرفته شده است.

– بخش‌‎های داخلی بنا

طراحی و چیدمان بخش‌های داخلی گنبد مینا خلاقانه و هوشمندانه انجام شده است و به هر طرف که چشم بچرخانید، نکته جالب‌توجهی خواهید دید. ما در این بخش فقط چند نمونه از این جذابیت‌های تمام‌‎نشدنی این بنای فوق‌العاده را برای شما لیست کرده‌ایم.

ویدئووال های گنبد مینا

عکس از: سایت Tehranpicture

  • ویدئو وال‌هایی که بی‌وقفه در حال پخش ویدئو و تصاویر آموزشی درباره نجوم و ستاره‌‎شناسی هستند.
  • ماکت سیارات و کُراتی که در میان ستون‌های مجموعه قرار دارند.
آسمان نمای گنبد مینا در تهران

عکس از: سایت Tehranpicture

  • مجسمه‌ها و تندیس‌های بزرگان علوم و ادبیات ایرانی که در جای‌جای گنبد مینا به چشم می‌خورند.
  • ماکت‌هایی از ماهواره‌ها و فضاپیماهای ایرانی؛ از جمله امید، مصباح، ناهید ۲ و آت ست.

بخش‌های مختلف گنبد مینا

اگر قصد گشت‌و‌گذار در آسمان نمای گنبد مینا تهران را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک نصف روز را برای آن در نظر بگیرید. برخلاف آنچه که از بیرون بنا به نظر می‌رسد، گنبد مینا بسیار بزرگ است و بخش‌های مختلفی برای بازدید دارد. در ادامه هر کدام از بخش‌های گنبد مینا را به شما معرفی می‌کنیم تا دید کامل‌تری از این جاذبه دوست‌داشتنی در دل شهر تهران داشته باشید.

– موزه علوم

موزه علوم محلی برای شنیدن داستان زمین از زبان راویان مختلف است. هزار مترمربع از مساحت عظیم گنبد مینا به موزه علوم اختصاص دارد. در این هزار مترمربع که قدم بردارید، صفحه‎ نمایش بزرگی را می‌بینید که در حال پخش داستان زمین است، از نحوه پیدایش زمین تا راه‌ورسم زندگی انسان‌های اولیه.

موزه علوم گنبد مینا

عکس از: سایت Tehranpicture

کافی است اهرم‌های صفحه نمایش را به عقب و جلو ببرید تا با هر بار چرخش، هزار سال در تاریخ سفر کنید. این بار شما راوی داستان زمین هستید. وقایع آن دوره، شرایط آب‌وهوایی و تغییرات اقلیمی با هر بار چرخاندن گردانه تغییر می‌کند و دید روشنی از شرایط بازه زمانی موردنظر شما را نشان می‌دهد.

علاوه بر این نمایشگر پُررمزوراز، بسیاری از ابزارهای زمین‌شناسی، نجوم و علوم دیگر نیز در بخش موزه علوم گنبد مینا در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد. اگر شما هم مثل ما عاشق قدم‌زدن در تاریخ هستید، موزه علوم را حتما در ابتدای لیست برنامه بازدید خود را از گنبد مینا قرار دهید. در میان ویترین شیشه‌ای موزه علوم، چند موزه کوچک دیگر نیز قرار دارند که در ادامه بیشتر با آن‎ها آشنا خواهیم شد.

– موزه نجوم

بدون شک در هر آسمان نما، وجود یک موزه نجوم ضروری است. موزه نجوم یا موزه اسطرلابی در واقع فضایی است که برای شناساندن یکی از بزرگ‎ترین اختراعات حوزه نجوم، یعنی همان اسطرلاب ساخته شده است. هزاران سال پیش اجداد و بزرگان علم ما برای محاسبه زمان از دستگاهی به نام اسطرلاب استفاده می‌کردند.

موزه نجوم در گنبد مینا پارک آب و آتش

عکس از: سایت Tehranpicture

حالا شما هم می‌توانید با مراجعه به اتاق موزه نجوم خودتان را به جای گذشتگان بگذارید و طرز کار این اختراع بی‌نظیر را از نزدیک ببینید.

– موزه سحر و جادو

چه سحر و جادویی چشمگیرتر از پیوند علوم ریاضی، فیزیک و شیمی خواهد بود؟ موزه سحر و جادو یکی دیگر از اتاق‌های موزه علوم است و به ارائه اطلاعات علمی گذشتگان می‌پردازد که با استفاده از آن دستاوردهای بسیار هوشمندانه‌ای داشته‌‎اند، از جمله ساخت و طراحی ماشین‌‎های ساده.

گنبد مینا - پارک آب و آتش

عکس از: سایت Tehranpicture

همچنین در این موزه آثار جالب‌توجهی مانند انواع ماشین‌‎های جادوگری، اشیای دو هزار ساله و پیل‌های به‌جامانده از زمان اشکانیان نیز به چشم می‎خورد.

– ویدئو وال

آسمان نمای گنبد مینا، جشنواره‌‎ای از تکنولوژی‌های هیجان‌‎انگیز است. یکی دیگر از بخش‌های محبوب گنبد مینا، ویدئو وال است. نمایشگرهای بسیار بزرگی که بی‌وقفه در حال پخش فیلم‌های علمی تخیلی هستند. اما چیزی که این نمایشگرها را از سایر نمایشگرهای غول‌پیکر متمایز می‌کند، تکنولوژی آن‌هاست.

آسمان نمای تهران

عکس از: سایت Tehranpicture

با اینکه در سرتاسر سالن گنبد مینا ویدئو وال‌های بزرگی به چشم می‌خورد، اما صدای فیلم‌ها بازدیدکنندگان را آزار نمی‌دهد. همچنین اگر قصد تماشای یک فیلم را داشته باشید، صدای سایر ویدئوها حواس شما را پرت نخواهد کرد. علت این امر، تکنولوژی خاص ویدئو وال‌های گنبد مینا تهران است. طراحی این ویدئو وال‌ها به گونه‌ای است که فقط زمانی صدای فیلم موردنظرتان را خواهید شنید که درست روبه‌روی صفحه نمایشگر بایستید.

– اتاق آسمان نما

اتاق آسمان نما یا همان اتاق نمایش گنبد مینا، پنجمین گزینه از بخش‌های جذاب آسمان نمای تهران است. این سالن مدور یک سینمای شیب‌دار با گنجایش ۱۵۰ نفر است که به جای نصب پرده رو‌به‌روی تماشاگران، سقفی گنبدی‌شکل به قطر ۱۸ متر را تبدیل به محل پخش تصاویر کرده است. کافی است روی صندلی‎ خود بنشینید تا تصاویر کامپیوتری و انیمیشنی با کیفیتی باورنکردنی، شما را به سفر در آسمان هدایت کند.

اتاق آسمان نما

عکس از: سایت Tehranpicture

اتاق آسمان نما محل پخش ویدئوهایی از فضا و آسمان است که در قالب تصاویر دو‌بعدی و سه‌بعدی برای بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود.

– موزه ماهواره‌‎ها

یکی دیگر از بخش‌های گنبد مینا، موزه ماهواره‌ها یا پرتابه‌ها است. در این قسمت علاوه بر وجود ماکت‌هایی از ماهواره‌های ایرانی و غیرایرانی، انیمیشن‌ها و فیلم‌های آموزشی مختلفی برای یادگیری مباحثی در مورد کیهان‌شناسی، زمین‌شناسی و ستاره‌شناسی نیز پخش می‌شود.

– رصد شبانه

بدون شک یکی از بهترین قسمت‌های گنبد مینای آسمان تهران، رصدخانه آن است. گنبد مینا تهران یک رصدخانه در هوای آزاد دارد که سه‌شنبه‌ها از ساعت ۷ تا ۹ شب، میزبان رصدهای گروهی است. در صورتی که آلودگی نوری زیاد نباشد، شما هم می‌توانید به این برنامه پیوسته و از تماشای ماه و ستارگان در آسمان شب تهران لذت ببرید.

آسمان نمای پارک آب و آتش

عکس از: سایت Tripadvisor

البته بهترین زمان‌ها برای رصد، زمان‌های خسوف، کسوف، بارش شهابی یا نزدیک‌شدن سیارات دیگر به زمین است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر در میان جاهای دیدنی تهران قصد دارید از آسمان نمای گنبد مینا در تهران نیز دیدن کنید، حتما پیش از برنامه‌ریزی، نیم‌نگاهی هم به تقویم نجومی داشته باشید.

شرایط بازدید از گنبد مینا

در حال حاضر بازدید از گنبد مینا هم به صورت انفرادی (شخصی) و هم به صورت گروهی (بازدید گروهی دانش‌آموزان یا دانشجویان) امکان‌پذیر است. تفاوتی ندارد چه سن‌وسالی دارید و سطح تحصیلاتتان چقدر است؛ اگر جزو علاقه‌مندان به نجوم و زمین‌شناسی هستید، بدون شک بازدید از گنبد مینا آسمان تهران یکی از تجربه‌های به‌یادماندنی برای شما و عزیزانتان خواهد بود.

گنبد مینا

عکس از: سایت Tehranpicture

سانس‌های بازدید از گنبد مینا

برنامه نمایش‌های گنبد مینا در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

روز سانس عنوان فیلم
پنجشنبه ۱۹ الی ۲۰ نمایش کوتاه از کران تا بیکران

دو قطعه عدسی کوچک (مناسب برای کودک و نوجوان)

پروژه جهان در شب

پنجشنبه ۲۰ الی ۲۱ نمایش کوتاه سفر به مرکز راه شیری

ماجراجویی در منظومه شمسی

خورشید حیات‌بخش

پنجشنبه ۲۱ الی ۲۲ نمایش کوتاه از کران تا بیکران

پرده‌برداری از کیهان ناپیدا (جدید)

پروژه جهان در شب

پنجشنبه ۲۲ الی ۲۳ نمایش کوتاه سفر به مرکز راه شیری

شبح کیهان

طوفان‌های خورشیدی

جمعه ۱۹ الی ۲۰ نمایش کوتاه سفر به مرکز راه شیری

ماجراجویی در منظومه شمسی

خورشید حیات‌بخش

جمعه ۲۰ الی ۲۱ نمایش کوتاه از کران تا بیکران

پرده‌برداری از کیهان ناپیدا (جدید)

پروژه جهان در شب

جمعه ۲۱ الی ۲۲ نمایش کوتاه سفر به مرکز راه شیری

شبح کیهان

طوفان‌های خورشیدی

 

ساعت کاری گنبد مینا

در حال حاضر گنبد مینا در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۳ بعدازظهر تا ۱۱ شب فعال است.

ساعت کاری گنبد مینا

عکس از: سایت Static

رزرو بلیط بازدید از گنبد مینا

برای رزرو بلیط بازدید از گنبد مینا می‌توانید به وب‌سایت مجموعه مراجعه کنید. همچنین امکان تهیه بلیط حضوری نیز وجود داشته و کارت‌خوان در مجموعه فراهم است.

جاهای دیدنی نزدیک گنبد مینا تهران

– پل طبیعت

با حدود ۱۲ دقیقه پیاده‌‎روی از گنبد مینا، در همان منطقه عباس آباد، پل طبیعت قرار گرفته است. این پل زیبا یک پیاده‌رو دو طبقه است که از عرض بزرگراه مدرس می‌‎گذرد. پل طبیعت محل زیبایی برای عکاسی و پیاده‌‎روی است و انواع کافه و رستوران هم برای استراحت و تفریح بازدیدکنندگان در آن قرار دارد.

پل طبیعت

عکس از: سایت Akdn

– پارک آب و آتش

با یک ربع پیاده‌روی از سمت گنبد مینا در پارک نوروز به سمت پل طبیعت، با یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین بوستان‌های تهران یعنی پارک آب و آتش مواجه خواهید شد. فضای سبز وسیع و دریاچه مصنوعی خزر، پارک آب و آتش را به یکی از بهترین مقاصد از جاهای دیدنی تهران برای پیک‌‎نیک و استراحت تبدیل کرده است.

پارک آب و آتش

عکس از: سایت Piniran

– پارک طالقانی

پارک طالقانی یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک گنبد مینا است. در واقع پل طبیعت، دو پارک آب و آتش و طالقانی را به هم متصل می‌کند؛ بنابراین دورازذهن نیست اگر به شما بگوییم فقط با ۱۰ دقیقه رانندگی یا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی از گنبد مینا، از پارک بزرگ و سرسبز طالقانی، سر در خواهید آورد.

پارک طالقانی

عکس از: سایت Wikimedia

اقامت در تهران

اگر قصد اقامت در تهران و بازدید از جاهای دیدنی تهران را دارید، بهترین راه، شب‎مانی در هتل‌ها و هاستل‌های شهر است. ما اسامی برخی از نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های تهران به گنبد مینای آسمان را برای شما در جدول زیر آورده‌ایم.

نام اقامتگاه فاصله تا گنبد مینا
هتل آپارتمان رامتین ۵ کیلومتر
هتل آپارتمان ساینا ۷ کیلومتر
هتل اسکان الوند ۵ کیلومتر
هتل تاج محل ۴ کیلومتر
مهمان‌پذیر کرگدن ۷ کیلومتر
هاستل کوژین (seeyouiniran) ۷ کیلومتر
مهمان‌پذیر ایوان ۷ کیلومتر

 

توصیه‌‎هایی برای بازدید از گنبد مینا

برای بازدید از گنبد مینا، بهتر است ابتدا با مجموعه تماس گرفته و از جدیدترین برنامه سانس‌های آن مطلع شوید. اگر هم قصد خرید حضوری بلیط گنبد آسمان مینا تهران را دارید، بهتر است حداقل نیم ساعت پیش از شروع برنامه، در محوطه حضور داشته و بلیط خود را بخرید.

همچنین برخی اوقات این مجموعه پیشنهادهای مناسبی برای گروه‌های دانش‌آموزی و مراکز آموزشی دارد که می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی مجموعه یا تماس با آن از این تخفیف‌ها، کارگاه‌های آموزشی یک‌روزه و سفرهای علمی مطلع شوید.

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =